ekran z wyświetloną grafiką wydarzenia z napisem

Doing Business in Türkiye

Za nami kolejne spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców – „Doing Business in Türkiye”, które odbyło się 20 listopada 2025 roku w Krakowskim Parku Technologicznym. Wydarzenie zgromadziło liczne grono przedstawicielek i przedstawicieli małych i średnich firm z Małopolski zainteresowanych eksportem i rozwojem współpracy na jednym z najbardziej dynamicznych rynków regionu. Formuła spotkania łączyła wystąpienia eksperckie, panel dyskusyjny, sesję pytań i odpowiedzi oraz networking, co pozwoliło uczestnikom na wymianę doświadczeń oraz nawiązanie cennych kontaktów biznesowych związanych z Turcją. Całość poprowadził Zbigniew Bartuś – redaktor i publicysta mediów Grupy INFOR: Forsal.pl oraz Dziennika Gazety Prawnej.

konferencja

Turcja – dynamiczna gospodarka o strategicznym położeniu

Z ramienia Centrum Business in Małopolska uczestników konferencji przywitała Agnieszka Pala, Managerka CeBiM, podkreślając znaczenie wspierania małopolskich firm w procesie internacjonalizacji oraz ich rosnące zainteresowanie kierunkiem tureckim.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia uczestnicy wysłuchali wystąpienia honorowego Nevry Genç, Radczyni Handlowej Ambasady Republiki Turcji w Warszawie. W swoim przemówieniu podkreśliła, że Turcja należy do najbardziej dynamicznych i odpornych gospodarek regionu, a jako kraj G20 i 19. największa gospodarka świata oferuje stabilne, przyjazne i otwarte środowisko dla biznesu. Zwróciła szczególną uwagę na:

  • strategiczne położenie Turcji na styku Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, dające dostęp do ponad 1,5 miliarda konsumentów,
  • duży i chłonny rynek wewnętrzny oraz wykwalifikowaną, młodą kadrę,
  • silne zaplecze przemysłowe i logistyczne,
  • rosnącą wymianę handlową Turcja–Polska oraz sektorowe dopasowanie firm z obu krajów.

Podkreśliła również, że Małopolska wyróżnia się aktywnością i silną bazą przemysłową, co sprzyja budowaniu trwałych partnerstw na rynku tureckim.
Pełna prezentacja do pobraniatutaj.

Po wystąpieniu honorowym uczestnicy wysłuchali prezentacji Marka Nowakowskiego, Prezesa Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej. Jego wystąpienie stanowiło naturalne uzupełnienie wcześniejszych wątków, koncentrując się na praktycznym spojrzeniu na turecki rynek – jego strukturę, dynamikę oraz możliwości dla firm z Małopolski. Przedstawił on najważniejsze cechy tureckiej gospodarki, podkreślając jej skalę, tempo rozwoju oraz rosnącą rolę w regionie. Omówił kluczowe branże napędzające wzrost – od motoryzacji i przemysłu maszynowego, po technologie obronne i nowoczesne usługi – oraz wskazał obszary, w których polskie i tureckie firmy mogą budować komplementarne partnerstwa. Zwrócił uwagę, że struktura wymiany handlowej obu krajów oraz zbliżony poziom technologiczny stwarzają solidne podstawy do dalszej współpracy.
Pełna prezentacja do pobrania tutaj.

Szerszy kontekst współpracy dwustronnej, w tym historyczne i współczesne ramy relacji między Polską a Turcją, przedstawił Ambasador Jerzy Drożdż, Przewodniczący Polsko-Tureckiej Rady Biznesu. W swoim wystąpieniu przedstawił on szeroką perspektywę relacji polsko-tureckich, podkreślając ich wyjątkową, ponad 600-letnią historię oraz nieprzerwaną współpracę dyplomatyczną obu państw. Zwrócił uwagę, że Turcja była jednym z nielicznych krajów, które nie uznały rozbiorów Polski, a przez wieki relacje handlowe i społeczne rozwijały się w sposób stabilny i przyjazny. Ambasador omówił również przykłady ścisłej współpracy gospodarczej w XX wieku oraz rolę, jaką odgrywają dziś instytucje takie jak Polsko-Turecka Rada Biznesu czy organizacje zrzeszone w europejskich izbach gospodarczych. Podkreślił, że Turcja i Polska są dla siebie naturalnymi partnerami – zarówno ze względu na wielowiekowe zaufanie, jak i komplementarne gospodarki, które stwarzają liczne możliwości dla współczesnych przedsiębiorców.
Pełna prezentacja do pobraniatutaj.

Praktyczne aspekty prowadzenia działalności i ekspansji na rynek turecki

Dobrze nakreślony kontekst relacji polsko-tureckich otworzył przestrzeń dla praktycznej wiedzy o prowadzeniu biznesu w Turcji. Tę część poprowadził Gabil Akhmedov, Turkish Desk Manager w Efekta Sp. z o.o. W swoim wystąpieniu przedstawił kluczowe aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Turcji – od wyboru formy prawnej, przez proces rejestracji firmy, aż po system podatkowy i obowiązki pracodawcy. Podkreślił, że turecki rynek oferuje inwestorom zagranicznym sprzyjające regulacje, brak barier ogólnych oraz dostęp do licznych zachęt, takich jak ulgi podatkowe czy strefy wolnego handlu. Zwrócił także uwagę na wymagania dotyczące zatrudniania cudzoziemców oraz procedury wizowo-pobytowe, które przedsiębiorcy powinni uwzględnić, planując ekspansję.
Pełna prezentacja do pobrania tutaj.    

W dalszej części wydarzenia Monika Kosmowska, Business Development Specialist w Romania Express, przedstawiła najbardziej aktualny obraz tureckiego rynku e-commerce oraz jego potencjał dla polskich firm. Jej prezentacja pokazała, że Turcja należy dziś do najszybciej rosnących rynków handlu internetowego na świecie – o wartości blisko 90 mld USD, z ponad 77 mln użytkowników internetu i wyjątkowo wysokim odsetkiem zakupów mobilnych (aż 91% transakcji odbywa się na smartfonach). Zwróciła uwagę na ogromną dominację marketplace’ów – przede wszystkim Trendyol, Hepsiburada oraz Amazon TR – które pełnią jednocześnie funkcję platform sprzedażowych, reklamowych i influencer marketingu. Podkreśliła także, że efektywna logistyka i szybka dostawa są kluczowe dla sukcesu na tym rynku, a firmy planujące ekspansję powinny uwzględnić specyficzne oczekiwania tureckich klientów. Jej prezentacja była cennym przewodnikiem po realiach i wyzwaniach, które czekają firmy chcące rozpocząć sprzedaż online w Turcji – od wyboru kanałów i strategii marketingowych, przez logistykę cross-border, aż po budowanie zaufania wśród tureckich e-konsumentów.
Pełna prezentacja do pobraniatutaj.

W kolejnej części spotkania Paweł Kmiecik, Business Development Manager w Raben East, przedstawił praktyczne aspekty organizacji transportu i logistyki w wymianie handlowej z Turcją. Omówił najważniejsze kierunki obsługiwane przez Raben East, regularne połączenia drogowe, dostępne formy transportu oraz typowe czasy realizacji dostaw między Polską a Turcją. Zwrócił uwagę na znaczenie stabilnej sieci partnerskiej, doświadczenia w obsłudze celnej oraz właściwego przygotowania dokumentacji, podkreślając, że sprawnie zaplanowany łańcuch dostaw jest kluczowy dla powodzenia współpracy z tureckimi odbiorcami.
Pełna prezentacja do pobraniatutaj.

Następnie głos zabrała Joanna Snopek-Berbercioğlu, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Stambule, która zaprezentowała możliwości wsparcia oferowane polskim firmom zainteresowanym ekspansją na rynek turecki. Przedstawiła zakres usług PAIH, obejmujący m.in. analizę potencjału eksportowego, przygotowanie listy potencjalnych partnerów, organizację spotkań B2B, misji gospodarczych oraz pomoc w kontaktach z administracją. Omówiła także rolę Zagranicznych Biur Handlowych i korzyści wynikające z obecności ekspertów PAIH na miejscu – ich znajomości lokalnych realiów, języka i kultury biznesowej. Zaprezentowała również narzędzia wspierające eksporterów, takie jak Mapa Rynków Zagranicznych czy baza trade.gov.pl, oraz przypomniała o programach dedykowanych MŚP.
Pełna prezentacja do pobrania tutaj.

Instrumenty finansowe i ubezpieczeniowe wspierające ekspansję

Ostatnim elementem części merytorycznej był panel dyskusyjny „Instrumenty wsparcia eksportu – oferta BGK, KUKE i CeBiM”, w którym uczestniczyły:

  • Renata Deptała (Bank Gospodarstwa Krajowego)
  • Maria Fliśnik (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych)
  • Agnieszka Pala (Centrum Business in Małopolska)

Panelistki przedstawiły dostępne narzędzia wspierające firmy w ekspansji zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku tureckiego. Omówiono możliwości finansowania inwestycji i transakcji eksportowych oferowane przez BGK, w tym zabezpieczenia kontraktów oraz instrumenty zwiększające bezpieczeństwo operacji międzynarodowych. Przedstawicielka KUKE zaprezentowała rozwiązania chroniące przedsiębiorców przed ryzykami handlowymi i politycznymi oraz ułatwiające podejmowanie działalności na bardziej wymagających rynkach. Z kolei managerka Centrum Business in Małopolska przedstawiła regionalne formy wsparcia – od doradztwa i informacji gospodarczych po organizację wydarzeń, szkoleń i działań promujących potencjał małopolskich firm. Panel stanowił podsumowanie całej części eksperckiej, łącząc perspektywę finansową, ubezpieczeniową i regionalną oraz pokazując przedsiębiorcom, z jakich praktycznych narzędzi mogą skorzystać, planując wejście na rynek turecki.

                        

Podsumowanie:

Spotkanie „Doing Business in Türkiye” potwierdziło, że turecki rynek budzi coraz większą ciekawość i gotowość do działania wśród małopolskich przedsiębiorców. Praktyczne wskazówki ekspertów, narzędzia wsparcia oraz możliwość bezpośrednich rozmów stworzyły solidną podstawę do dalszych kroków. Uczestnicy wyszli z konferencji z nowymi kontaktami, lepszym zrozumieniem rynku i jasnym przekonaniem, że Turcja może stać się wartościowym kierunkiem rozwoju ich firm.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, prelegentom za merytoryczne wystąpienia oraz partnerom instytucjonalnym za współtworzenie tego wartościowego wydarzenia.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Business in Małopolska. Together for Future”, dofinansowanego z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.

#FunduszeUE #BusinessInMałopolska #TogetherForFuture #Małopolska #MŚP #Eksport #BiznesZaGranicą #Networking #DoingBusiness

Pozostałe

Zamówienia publiczne organizacji międzynarodowych

Więcej

Doing business in Uzbekistan

Więcej

Doing business in Slovakia and Czech Republic

Więcej

Biznes w Kenii: możliwości, które warto znać

Więcej

Jak zostać dostawcą US Army?

Więcej

Doing business in Japan

Więcej

Wsparcie MŚP w ekspansji na rynkach zagranicznych

Więcej

Jak zostać dostawcą ONZ? Od rejestracji do kontraktu

Więcej

Rozwój biznesu w krajach DACHL, Francji i Beneluksu

Więcej

Jak finansować projekty B+R i inwestycje w Małopolsce

Więcej

Partnerzy

Marka

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę cookies żeby dowiedzieć się więcej.

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą suwaków po prawej stronie.

Niezbędne
Nie Tak
Preferencyjne
Nie Tak
Analityczne
Nie Tak
Marketingowe
Nie Tak
Funkcjonalne
Nie Tak

...........

0%