Najgorętsze tematy podatkowo-prawne 2023
11 września 2023 r. Centrum Business in Małopolska zorganizowało bezpłatny webinar dla przedsiębiorców zainteresowanych zmianami oraz nowymi przepisami polskiego systemu prawnego i podatkowego. Webinar poświęcony był najgorętszym tematom podatkowo – prawnym: kwestiom fundacji rodzinnej, najważniejszym zmianom w prawie pracy i ich konsekwencjom w funkcjonowaniu firmy, a także Krajowemu Systemowi e-Fakturowania, który obowiązywał będzie od 1 lipca 2024 r.
Spotkanie prowadziła Pani Anna Strzelecka – Partner w ‘CRIDO Szkolenia’, która przedstawiała i zarekomendowała prelegentów jako ekspertów w prezentowanych przez nich tematach.
Pan Mateusz Baran – ekspert prawa spółek - opowiedział o fundacji rodzinnej, pojęciu, które znane jest już na zachodzie Europy, a o które w Polsce ubiegało się środowisko firm rodzinnych. Fundacja jako mechanizm zastosowany przez firmy, którym udało się przetrwać śmierć swojego właściciela, wehikuł, który przedłuża przeżywalność firmy. W polskim porządku prawnym fundacja rodzinna obecna jest od 20 maja 2023 r. Nie jest to wyłącznie oferta dla firm rodzinnych. Jej wielofunkcyjność, oprócz sukcesji majątku rodzinnego, daje pewne preferencje podatkowe. Instrument, który służy do gromadzenia majątku, zarządzania nim, sprzedaży i zakupu aktywów, ale nie powinien służyć do prowadzenia bieżącej działalności biznesowej.
Pani Agnieszka Anusewicz – adwokat – mówiła o trzech zmianach wprowadzonych w pierwszej połowie tego roku: kontroli trzeźwości w zakładzie pracy obowiązującej od 21 lutego, wprowadzeniu pracy zdalnej od 7 kwietnia i implementacji dyrektywy work-life balance od 26 kwietnia. Podkreślała m.in. zmianę w podejściu do przetwarzana danych osobowych rozumianych jako pytania dotyczące stanu zdrowia w przypadku kontroli trzeźwości pracownika. Mówiła o możliwości zwolnienia pracownika nie tylko po wykonaniu kontroli w postaci badania, ale też w oparciu o zeznania świadków czy po zachowaniu samego pracownika będącego wynikiem spożywania alkoholu.
Zaprezentowała warunki pracy zdalnej, która wraz z pandemią weszła trzy lata temu w życie i wydawała się czymś wyjątkowym, a wymusiła trwałą zmianę na pracodawcy. O obowiązkach pracodawcy np. pokryciu kosztów pracy zdalnej, czy zapewnieniu odpowiednich materiałów i narzędzi, ustaleniu zasad komunikacji z pracownikiem czy jego kontroli w zakresie BHP i ochrony informacji.
Mówiła o dyrektywie work-life balance, przejrzystym i rozszerzonym zakresie informacji o warunkach zatrudnienia, zmianach dotyczących pracy na okres próbny (od 1 do 3 miesięczny), umów na czas określony czy o zniesieniu zakazu wchodzenia w stosunek pracy z innym pracodawcą.
Maciej Dybaś - ekspert w zakresie podatku VAT – opisał szczegółowo Krajowy System e-Faktur, czyli nie tylko nowe rozwiązanie technologiczne, ale repozytorium danych utrzymywane przez administrację skarbową, które ma umożliwić bardzo szybką i bezpośrednią kontrolę nad wystawianymi przez przedsiębiorców fakturami i wydatkami, system który może być absolutnym wyzwaniem 2024 roku. Data wejścia w życie KSEF-u była kilkukrotnie przesuwana, a ostatecznie ma wejść w życie 31 lipca 2024 roku. Na ten moment funkcjonuje już środowisko produkcyjne, w ramach którego obowiązuje schemat faktury ustrukturyzowanej i od 1 września tego roku można je testować.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy serdecznie za uczestnictwo. Wierzymy, że zaprezentowana wiedza stanowi szeroki zakres wsparcia Państwa działalności i zaowocuje dalszym rozwojem Państwa firm. Zachęcamy do ponownego sięgania do szkolenia i jego szczegółowych informacji, które dostępne jest pod linkiem: YouTube
Ponadto prezentacje ze wszystkich szkoleń udostępniamy: TUTAJ
Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach!