Rozmowy biznesowe

Doing business in Germany

30 listopada 2022 r. w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego odbyła się konferencja „Doing business in Germany” organizowana przez Centrum Business in Małopolska oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

konferencja

O wydarzeniu

Niemcy są dla nas ważnym partnerem biznesowym. Wymiana handlowa między Polską a Niemcami nieustannie wzrasta. Choć niemiecki rynek jest bardzo konkurencyjny i wymaga dobrego przygotowania i wiedzy o zasadach na nim panujących, to jego bliskość oraz potencjał sprawiają, iż jest niezwykle obiecujący, a także daje ogromne możliwości rozwoju.

Celem wydarzenia było przekazanie małopolskim firmom informacji pomocnych do podjęcia właściwej decyzji dotyczącej wejścia na rynek niemiecki, umocnienia tam swojej pozycji oraz zminimalizowania ryzyka i uniknięcia najczęstszych błędów. Była to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy i spotkania z ekspertami i praktykami rynku niemieckiego.

 

Program konferencji

W programie wydarzenia znalazło się wiele wiedzy eksperckiej i praktycznej:

  • przedstawicielka Zagranicznego Biura Handlowego PAIH we Frankfurcie przedstawiła charakterystykę rynku niemieckiego, skalę polskiej obecności na nim, jak również najlepsze praktyki ekspansji polskich firm na rynek niemiecki;
  • reprezentanci Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawili możliwości finansowania ekspansji polskich firm na rynek niemiecki zarówno te oferowane przez BGK, jak i niemieckie regionalne banki rozwoju. Zaprezentowali także nowe narzędzia ekspansji zagranicznej (w tym kredyt inwestycyjny z gwarancją KUKE);
  • przedstawiciel, wywodzącej się z Małopolski, firmy DISKUS Polska Sp. z o.o. zdradził jak i dzięki czemu odnieśli sukces na rynku niemieckim, a także co się nie sprawdziło i jakie błędy popełnili na swojej drodze;
  • z kolei przedstawiciel firmy EXPANDECO omówił te aspekty, na które warto zwrócić uwagę rozważając sprzedaż na niemieckim rynku e-commerce.
  • na zakończenie przedstawiciel Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego wskazał jakie są obecnie dostępne instrumenty wsparcia eksportu oferowane przez MARR (w tym udział w targach, misjach gospodarczych, bilateralnych spotkaniach biznesowych). 

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.

 

Prelegenci:

Anna Polańska
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH we Frankfurcie
Absolwentka ekonomii na Lancaster University, VU University Amsterdam oraz Goethe University we Frankfurcie nad Menem. Studiowała również w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Europejskim Banku Centralnym, MSP, polskich bankach oraz w Center for Financial Studies na Goethe University. Z Polską Agencją Inwestycji i Handlu związana od 2017 r. W Zagranicznym Biurze Handlowym we Frankfurcie zajmuje się wspieraniem firm na rynku niemieckim i szwajcarskim.

Krzysztof Kamola
Dyrektor ds. relacji międzynarodowych, Przedstawicielstwo BGK we Frankfurcie
Bankowiec o wieloletniej praktyce zawodowej w Polsce i zagranicą ze szczególną znajomością niemieckiego sektora bankowego. Od 2004 r. pracuje w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie odpowiadał m.in. za uzyskiwanie gwarancji Skarbu Państwa, realizację umów kredytowych z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, kontakty z KfW-Bankengruppe. Wcześniej przez kilkanaście lat pracował w MHB Mitteleuropäische Handelsbank AG, Deutsch-Polnische Bank (w Przedstawicielstwie MHB w Warszawie, w Berlinie, a następnie w centrali banku we Frankfurcie n/Menem). Specjalizował się w produktach związanych z finansowaniem przedsiębiorstw (głównie firm z branży budowlanej), finansowaniem handlu zagranicznego (w szczególności prefinansowanie polskiego eksportu i transakcje forfaitingowe), produkty związane z treasury oraz elektroniczne systemy bankowe (electronic banking).
Business in Małopolska

Tomasz Filipów
CEO, DISKUS Polska sp. z o.o.
Założyciel i prezes Zarządu DISKUS Polska sp. z o.o. Studiował na Akademii Górniczo- Hutniczej Krakowie (kierunek: Inżynieria i Robotyka) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: Marketing i Zarządzanie). W latach 1998 - 2003 zdobywał doświadczenie jako Product Manager w krakowskiej Spółce Multioffice sp. z o.o. Założyciel Centrum Badawczo- Rozwojowego, zlokalizowanego w Wieliczce koło Krakowa, w którym trwają intensywne prace nad stworzeniem innowacyjnej metody niszczenia danych z nośników typu flash.

Piotr Kuffel
Dyrektor Biura Ekspansji Zagranicznej, Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu, BGK
Dyrektor Biura Ekspansji Zagranicznej w Departamencie Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu. Odpowiedzialny za strukturyzowanie i prowadzenie transakcji w zakresie finansowania eksportu (kredyt dla nabywcy) oraz ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw (m.in. M&A, obligacje korporacyjne, project finance).
Business in Małopolska

Paweł Bilczyński
Country Manager, EXPANDECO
Wspiera sklepy internetowe w odnoszeniu sukcesów na zagranicznych rynkach, pomagając im lepiej spełniać oczekiwania ich nowych klientów. Prowadził skierowany do polskich eksporterów program edukacyjny "Google Internetowe Rewolucje w eksporcie". Obecnie pracuje w Expandeco, pomagając polskim sklepom internetowym w podjęciu decyzji na temat kierunków i sposobów prowadzenia ekspansji zagranicznej oraz w przygotowaniu ich witryn i procesu obsługi klienta w taki sposób, żeby ułatwić im zwiększenie sprzedaży na tych rynkach.

Jacek Adamczyk
Główny specjalista ds. przedsiębiorczości, MARR
Pracownik Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. od 1996 r. Specjalista w zakresie marketingu terytorialnego, obsługi inwestora, współpracy międzynarodowej i zarządzania strategicznego, redaktor naczelny „Małopolski Rynek Inwestycyjny" (1997-2008) oraz „, Business in Małopolska" (2016-2018).
Business in Małopolska

 

Prezentacje

  1. Ekspansja na rynek niemiecki - best practices (Anna Polańska, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH we Frankfurcie) - plik tutaj
  2. Sukces firmy polskiej na rynku niemieckim (Tomasz Filipów, CEO, DISKUS Polska sp. z o.o.) - plik tutaj
  3. Nowe narzędzie ekspansji zagranicznej – kredyt inwestycyjny z gwarancją KUKE (Piotr Kuffel, Dyrektor Biura Ekspansji Zagranicznej, Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu, BGK) - plik tutaj
  4. Niemiecki rynek e-commerce (Paweł Bilczyński, Country Manager, EXPANDECO) - plik tutaj
  5. Instrumenty wsparcia eksportu (Jacek Adamczyk, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA) - plik tutaj

 

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami wydarzenia byli Centrum Business in Małopolska oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym: Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Zachęcemy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia:

Pozostałe

Doing business in Romania

Więcej

Odbudowa Ukrainy – Bieżące i przyszłe możliwości biznesowe dla polskich firm

Więcej

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – bezpłatne szkolenie on-line

Więcej

Zagraniczne zamówienia publiczne - szansa na rozwój i zdobycie nowych rynków

Więcej

Doing business in Hungary

Więcej

Bezpłatny webinar: Największe ryzyka i wyzwania dla polskiego biznesu w 2022 roku

Więcej

Spotkanie przedsiębiorców z branży HoReCa oraz nowych technologii z Polski i Hiszpanii

Więcej

Jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji (AI) w firmie? – warsztaty online

Więcej

Polska firma w Rumunii – skorzystaj z szansy jaką dają Fundusze Europejskie

Więcej

Doing business in Italy

Więcej

Partnerzy

Marka

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę cookies żeby dowiedzieć się więcej.

...........

0%