Zapowiedź zbliżających się naborów
Na jakie wsparcie przedsiębiorcy mogą liczyć z Funduszy Europejskich dla Małopolski jeszcze w tym roku.
Ostatni kwartał 2023 roku to konkursy adresowane m.in. do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji ochrony zdrowia, nauki i edukacji oraz organizacji społecznych. Łączna wartość środków do rozdysponowania sięga niemal 460 mln zł.
Co dla przedsiębiorców?
Dla sektora biznesu jesienią wystartują dwa nabory mające na celu trwały wzrost i konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Pierwszy z nich to bony na innowacje, które umożliwią zakup usług badawczo-rozwojowych oraz proinnowacyjnych. Ich efektem ma być opracowywanie lub rozwój nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego.
Drugi zapewni wsparcie na wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań związanych z cyfryzacją przemysłową. Dotacje można będzie przeznaczyć m.in. na zakup usług doradczych, środków trwałych, oprogramowania, które są ściśle związane z rozwojem przedsiębiorstwa w kierunku cyfrowym lub Przemysłu 4.0.
Najbliższe się nabory
Działanie 1.2 typ A Bony na innowacje dla MŚP
Bony adresowane są do firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki nim możliwy będzie zakup usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego.
Budżet naboru: 8,89 mln zł
Termin naboru: od 30.10.23 do 08.01.24
Działanie 1.11 Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0
Współfinansowane będę projekty dotyczące adaptacji cyfrowych rozwiązań, m.in. z obszaru big data, sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, automatyki i robotyki skutkujących m.in. poprawą relacji z klientami, dostawcami i podwykonawcami, zwiększeniem produktywności firmy lub obniżeniem kosztów funkcjonowania.
Budżet naboru: 66,66 mln zł
Termin naboru: od 29.12.23 do 15.02.24
Wsparcie na szkolenia i doradztwo
Ponadto 9 października ruszyła kolejna rekrutacja do projektu „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy”. Małe i średnie firmy z Małopolski mogą w nim otrzymać do 63 000 zł oraz szkolenia i doradztwo, dzięki którym poprawią zarządzanie pracownikami. Wnioski można składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, instytucji Województwa Małopolskiego.
Na początek pracodawca i kluczowi pracownicy firmy otrzymają w projekcie szkolenie dotyczące zarządzania różnorodnością, w tym zarządzania wiekiem. Firma skorzysta również z doradztwa biznesowego. Ekspert przeprowadzi diagnozę firmy pod kątem zarządzania pracownikami, a także wskaże obszary wymagające usprawnienia. Następnie – wspólnie z pracodawcą, uwzględniając jego potrzeby i warunki prowadzenia działalności gospodarczej – opracuje strategię zarządzania wiekiem w firmie.
W kolejnym etapie pracodawca otrzyma dofinansowanie z funduszy europejskich na wdrożenie niektórych rozwiązań wskazanych w strategii. Będzie mógł m.in. zmodernizować sprzęt w oparciu o wyniki audytu ergonomicznego, doposażyć zdalne stanowiska pracy, pomóc pracownikom zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne czy wdrożyć w firmie mentoring.
Osoby wskazane przez pracodawcę nauczą się współpracy w zespołach wielopokoleniowych, poznają też metody wydłużania aktywności zawodowej i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Firma będzie mogła liczyć również na doradztwo HR-owe, jeżeli potrzebuje stworzyć lub zaktualizować procesy kadrowe, czy zaplanować działania zwiększające motywację pracowników.
Wsparcie zostanie dopasowane do potrzeb firmy.
Pracodawcy, zainteresowani projektem, muszą wypełnić formularz rekrutacyjny i dostarczyć go do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie do 20 października 2023 roku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu.