Zakończyło się Krynica Forum 2023
Za nami „Krynica Forum 2023 Empowering the Region”. W dniach od 13 do 15 września perła małopolskich uzdrowisk była miejscem interesujących debat i rozmów, inspirującego i owocnego dialogu o najważniejszych tematach społeczno-gospodarczych, miejscem spotkań Prezydentów Polski i Litwy oraz Premiera Korei Płd. oraz gości zaproszonych z Ukrainy i Brukseli. Organizatorem Forum było Stowarzyszenie Instytut Kościuszki. Województwo Małopolskie było Partnerem Głównym tego wydarzenia.
Krynica Forum jest wydarzeniem, które wpisało się w kalendarium najważniejszych konferencji gospodarczych nie tylko Polski, ale i krajów partnerskich. To miejsce wymiany doświadczeń i poglądów, dzielenie się i współtworzenie projektów, które w najbliższych latach będą siłą napędową naszej współpracy. To również miejsce, gdzie przedsiębiorcy, samorządowcy i ludzie biznesu mogą spotkać się i wypracować płaszczyznę porozumienia.
Wśród licznych debat odbywających się podczas krynickiego Forum, cztery z nich to debaty patronackie Województwa Małopolskiego, takie jak: "Partnerstwo gospodarcze na linii Polska – Ukraina: współpraca administracji, biznesu i nauki w transformacji na rzecz zrównoważonego wzrostu", „Europejskie Regiony Przedsiębiorczości – lokalne strategie biznesowe kluczem do międzynarodowego sukcesu”, „Partnerstwo samorządu gospodarczego i samorządu terytorialnego we wspieraniu rozwoju gospodarki regionów” oraz „Wodór – paliwo alternatywne? Przyszłość technologii wodorowych oczami naukowców i samorządowców”. W każdej z tych dyskusji jednym z panelistów był Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Panel poświęcony tematowi "Wodór jako paliwo alternatywne?" prowadził Jerzy Kopeć - Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
Na progu nowego ćwierćwiecza, w czasie upływającym pod znakiem wojny i niepewności, warto było rozmawiać o tym, co przed nami. Jak nowe technologie, sztuczna inteligencja i komputer kwantowy mogły wpłynąć na globalne zjawiska, a także naszą codzienność? Na czym opierać się będzie gospodarka przyszłości? W co warto inwestować w trudnych czasach? Debaty służyły do zdefiniowania nowych trendów, wyzwań i szans. Nie zabrakło dyskusji poświęconej fenomenowi gospodarczemu Małopolski – regionu, który dzięki swojej strategii w zakresie działań na rzecz współpracy z ukraińskimi instytucjami i przedsiębiorcami, a także z uwagi na silne regionalne partnerstwo i ogromne wysiłki wielu regionalnych instytucji służących wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego regionu, jako pierwszy region spośród europejskich regionów z tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości, otrzymał w tym roku specjalne wyróżnienie Komitetu Regionów UE.
Jednym z centralnych punktów wydarzenia było Forum Koreańsko-Polskie, w którym Województwo Małopolskie odgrywało kluczową rolę. Dzięki współpracy w obszarze energetyki atomowej i przemyśle zbrojeniowym, przedstawiciele firm koreańskich oraz polskich rozmawiali o wspólnych inicjatywach biznesowych. Partnerstwo energetyczne, takie jak planowana budowa elektrowni jądrowej, podkreślało znaczenie Małopolski jako centrum dla rozwoju i innowacji.
Na zakończenie drugiego dnia konferencji, podczas Wieczoru Małopolski na uroczystej gali, przyznano Nagrody Gospodarcze Województwa Małopolskiego. Szczegółowe informacje na temat laureatów znajdują się na stronie Małopolska Nagroda Gospodarcza