Dotacje na instrumenty wsparcia eksportu
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o możliwościach dofinansowania wydatków poniesionych przez polskich przedsiębiorców na realizację przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport.
Dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcom w formie dotacji, w formule pomocy publicznej de minimis, przez ministra właściwego ds. gospodarki. Jest narzędziem wspierającym działania polskich przedsiębiorców w podejmowanych przez nich przedsięwzięciach promujących eksport oraz pomagającym w ekspansji na rynki zagraniczne i w kształtowaniu konkurencyjnej pozycji polskich przedsiębiorców, a także przyczyniającym się do wzrostu poziomu eksportu polskich wyrobów na rynku światowym.
Promocja polskich przedsiębiorstw na rynku światowym realizowana jest m.in. poprzez dofinansowanie wydatków poniesionych przez polskich przedsiębiorców na:
- Realizację branżowych przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport.
Całkowita kwota pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Limit pomocy, jaka może zostać udzielona przedsiębiorcy, na realizację branżowego przedsięwzięcia promocyjnego, na podstawie złożonego wniosku, wynosi 25 000 złotych. - Organizację przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport.
Całkowita kwota pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Limit pomocy, jaka może zostać udzielona przedsiębiorcy, na organizację przedsięwzięć promocyjnych, na podstawie złożonego wniosku, wynosi 100 000 złotych. - Realizację przedsięwzięć wydawniczych wspierających eksport
Całkowita kwota pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Limit pomocy, jaka może zostać udzielona przedsiębiorcy, na realizację przedsięwzięcia wydawniczego, na podstawie złożonego wniosku, wynosi 25 000 złotych. - Uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego w obrocie towarami na rynkach poza Unią Europejską
Całkowita kwota pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Limit pomocy, jaka może zostać udzielona przedsiębiorcy, na uzyskanie certyfikatu wyrobu, na podstawie złożonego wniosku, wynosi 50 000 złotych.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kiedy można składać wniosek?
Przedsiębiorcy występujący o dofinansowanie powinni złożyć wniosek przed terminem realizacji przedsięwzięcia promocyjnego, nie wcześniej niż 20 grudnia roku poprzedniego i nie później niż 31 października roku kalendarzowego, w którym będzie realizowane przedsięwzięcie promocyjne lecz do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
Wnioski rozpatrywane są w trybie ciągłym, do momentu wyczerpania dostępnej puli środków w danym roku. Informacja o wyczerpaniu środków finansowych jest zamieszczana na stronie przedmiotowej stronie internetowej, przy czym wnioski złożone po dniu ogłoszenia tej informacji pozostawia się bez rozpoznania.
Gdzie można złożyć wniosek?
Wnioski o dofinansowanie należy składać do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki: w wersji elektronicznej, doręczonej e-PUAP-em na adres skrytki: /MRPiT/SkrytkaESP. W tytule należy napisać: "Wniosek de minimis – promocja eksportu"
Wniosek wraz z załącznikami powinien być podpisany podpisem elektronicznym przez osobę/y uprawnioną/e do reprezentacji podmiotu wskazaną/e w dokumencie rejestrowym.
Dla każdego przedsięwzięcia promocyjnego przedsiębiorca wypełnia oddzielny wniosek, który podpisuje i składa zgodnie z powyższą instrukcją.
Wnioski doręczone zbiorczo będą pozostawiane bez rozpoznania jako niespełniające wymagań.
Szczegółówe i ważne informacje uzupełniające oraz dokumenty konkursowe znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii