Infrastruktura

Infrastruktura

W Małopolsce dostępna jest nowoczesna infrastruktura do rozwoju działalności biznesowej - atrakcyjne tereny inwestycyjne, hale magazynowo-produkcyjne i nowoczesne biurowce. Posiadamy też bardzo dobrze rozwinięte zaplecze naukowe i badawczo-rozwojowe.

Tereny inwestycyjne

W Małopolsce dostępne są nieruchomości pod inwestycję typu greenfield (tereny inwestycyjne) lub brownfield (hale magazynowo produkcyjne). Przedsiębiorcy, którzy szukają atrakcyjnych lokalizacji mogą skorzystać z Generatora Ofert Inwestycyjnych stworzonego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Narzędzie zawiera stale aktualizowaną listę nieruchomości typu greenfield oraz brownfield w całej Polsce, w tym w Małopolsce. Tereny inwestycyjne przedstawione w Generatorze stanowią w większości własność jednostek samorządu terytorialnego i zbywane są w drodze przetargu. Część z nich znajduje się na terenie stref aktywności gospodarczej. Część obszarów wymaga skupienia i scalenia.

texttextWięcej

Strefy aktywności gospodarczej (SAG)

Są to wydzielone i kompleksowo przygotowane pod inwestycje obszary, odpowiadające zapotrzebowaniu potencjalnych inwestorów, tworzone najczęściej przez samorządy lokalne. Strefy aktywności gospodarczej posiadają uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący działalność produkcyjną lub usługową, sieć dróg wewnętrznych oraz uzbrojenie. Działki na terenie strefy mają powierzchnię zoptymalizowaną pod lokowanie obiektów związanych z działalnością gospodarczą.

texttextWięcej

Rynek magazynowy

Korzystne położenie Małopolski, m.in. ze względu na dostęp do dróg umożliwiających łatwą komunikację z dowolnymi punktami na terenie Polski i Europy, stanowi powód, dla którego warto inwestować i lokować miejsca magazynowe w tym regionie.

Powierzchnie magazynowe i warunki najmu w Małopolsce (stan na grudzień 2022 r.):

 • 886,5 tys. m2 łączna powierzchnia magazynowa
 • 139,5 tys. m2 powierzchnia magazynowa w trakcie budowy
 • 1,2% wskaźnik pustostanów
 • czynsz bazowy 4,0 – 5,5 €/m2/miesiąc

Na terenie Krakowa i okolic zlokalizowane są liczne zasoby funkcjonujące jako tzw. parki magazynowe np.:

 • Goodman Kraków Airport Logistic Center
 • Panattoni Park Kraków II
 • MARR Business Park
 • Panattoni Park Kraków III
 • 7R Park Kraków I, II, III, IV

W roku 2022 wśród nowych, zrealizowanych projektów znalazły się m.in.:

 • Panattoni Park Kraków North I – 55 tys. m²
 • 7R City Flex Kraków Airport – 28 tys. m²
 • Logicor Kraków II – 26 tys. m²

Kondycja rynku magazynowego w Polsce pozostaje na stabilnym poziomie. W okresie od stycznia do marca 2023 r. najemcy wynajęli 1,2 mln m2 (-22% r/r), a w tym samym czasie deweloperzy dostarczyli 1,9 mln m2 (+55% r/r) nowej podaży. W budowie pozostaje 2,1 mln m2 (-55% r/r).

W okresie od stycznia do marca 2023 r. w Małopolsce wynajęto 105 tys. m2 powierzchni magazynowej.
Rekordowa transakcja na tym rynku została zawarta właśnie w Małopolsce, gdzie firma z sektora logistycznego MCG EastBridge (Maszoński Logistics Group) wynajęła 36 700 m2 w GLP Kraków Logistics Centre III.

Rynek biurowy

Kraków jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Obecnie w mieście dostępnych jest ponad 1,75 mln m2 powierzchni biurowych, a kolejne 170 tys. m2 jest w trakcie budowy. Kraków systematycznie zajmuje drugie miejsce (zaraz po Warszawie) według zapotrzebowania na powierzchnię biurową. 

Ostatnie największe realizacje biurowe w stolicy Małopolski (2023):

 • Ocean Office Park B (18 600 m2)
 • Fabryczna Office Park B5 (14 000 m2)

texttextWięcej

Polska Strefa Inwestycji w Małopolsce

Zgodnie z ustawą o zasadach wspierania nowych inwestycji z 2018 roku - cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną. Przepisy umożliwiają zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 14 -15 lat. Z zachęt mogą korzystać nie tylko duże, ale także mikro, małe i średnie firmy. Polska Strefa Inwestycji zastąpiła dotychczasowe zasady obowiązujące w specjalnych strefach ekonomicznych. 

texttextWięcej

Pozostałe

Przyjazność biznesowa

Więcej

Inteligentne specjalizacje

Więcej

Nowoczesne usługi biznesowe

Więcej

Sieci współpracy

Więcej

Największe inwestycje

Więcej

Turystyka

Więcej

Jakość życia

Więcej

Europejski Region Przedsiębiorczości

Więcej

Położenie i komunikacja

Więcej

Kapitał ludzki

Więcej

Partnerzy

Marka

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę cookies żeby dowiedzieć się więcej.

...........

0%