Polska firma w Rumunii – skorzystaj z szansy jaką dają Fundusze Europejskie
To wyjątkowe wydarzenie dotyczące możliwości finansowania działalności gospodarczej w Rumunii poprzez fundusze unijne. Uczestnictwo w tym spotkaniu pozwoli małopolskim przedsiębiorcom zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu specyfiki rynku rumuńskiego, możliwości finansowania poprzez fundusze europejskie oraz strategii biznesowych skutecznych na tym rynku.
Już 12 marca 2024 r. zapraszamy małopolskich przedsiębiorców na wydarzenie dotyczące możliwości rozwoju biznesu na rynku rumuńskim. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego (ul. Podole 60, Kraków).
Tematyka spotkania
Rumunia jako dynamiczny rynek wschodzący oferuje atrakcyjne perspektywy biznesowe. Podczas spotkania przedstawimy aktualną sytuację ekonomiczno-biznesową w Rumunii, w szczególności skupimy się na tym, co najbardziej wpływa na rozwój rumuńskiej gospodarki (tj. inwestycje w infrastrukturę, transport i logistyka).
Pokażemy największe atuty Rumunii jako celu ekspansji w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Wskażemy główne ośrodki biznesowe w Rumunii, branże, w których polskie przedsiębiorstwa mogą odnieść sukces, omówimy strukturę importu produktów do Rumunii.
Szczególną uwagę skupimy na możliwościach sfinansowania inwestycji ze środków unijnych. Omówimy konkretne działania, które mogą być finansowane oraz planowane programy unijne, które stanowią zachętę dla ekspansji biznesu.
Skoncentrujemy się głównie na programach skierowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, takich jak:
- Program Zrównoważonego Rozwoju (PDD),
- Program Inteligentnego Rozwoju,
- Cyfryzacji i Instrumentów Finansowych (PCIDIF),
- oraz Program Zdrowia (PS).
Podczas prezentacji przedstawimy możliwości dla polskich przedsiębiorców dotyczące ekspansji biznesu w Rumunii, omówimy zakres uruchomionych programów, finansowane działania oraz obszary, które posiadają największą wartość dofinansowania. Środki te mogą wspomóc budowę nowych zakładów produkcyjnych, zatrudnienie pracowników, modernizację istniejących biznesów, inwestycje w nowe technologie oraz badania i rozwój.
Rumunia jako kraj wschodzący oferuje także znacznie wyższe wartości dofinansowania projektów (np. GOZ do 8 mln euro), a w niektórych projektach nawet do 175 000 euro na zatrudnienie pracowników.
Podczas wydarzenia eksperci podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu prowadzenia biznesu na dynamicznym rynku rumuńskim.
10:00 | Rozpoczęcie spotkania | |
10:15 | Rumunia na mapie gospodarczej Europy | Adam Sobieszkoda - Polsko-Rumuńska Bilateralna Izba Handlowo-Przemysłowa |
10:30 | Programy UE dla polskich firm w Rumunii | Anita Bogush - Security Business Sp. z o.o. |
11:15 | Oferta banku PKO BP | Robert Zmiejko - PKO Bank Polski |
11:45 | Sesja pytań i odpowiedzi | |
12:30 | Lunch i networking |
Prelegenci:
Adam Sobieszkoda – Dyrektor Zarządzający Polsko-Rumuńskiej Bilateralnej Izby Handlowo-Przemysłowej. Konsultant biznesowy w zakresie rozwoju biznesu na rynkach zagranicznych, głównie na rynku rumuńskim. Posiada doświadczenie w doradztwie w zakresie rozwoju biznesu międzynarodowego i wejścia na rynki zagraniczne, a także w sprzedaży międzynarodowej. Zrealizował wiele projektów z zakresu międzynarodowego rozwoju biznesu dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw polskich i zagranicznych z branż: rolno-spożywczej, maszynowej, obróbki metali, produkcji przemysłowej.
Anita Bogusch – Prezeska Zarządu Security Business Sp. z o.o. Specjalistka w zakresie ekonomiki i zarządzania. Od 2004 roku aktywna przedsiębiorczyni. Międzynarodowa Certyfikowana Konsultantka MindSonar. Wielokrotna organizatorka szkoleń z zakresu zarządzania, strategii, monitorowania rynku. Prelegentka na konferencjach i seminariach w obszarach związanych z efektywnością funkcjonowania przedsiębiorstw, a także optymalizacją procesów zarządczych. Ponadto skuteczna doradczyni z zakresu strategii marketingu oraz metodologii zarządzania przedsiębiorstwem w wielu firmach sektora prywatnego (działalności produkcyjnej oraz usługowej).
Robert Zmiejko – ukończył z wyróżnieniem kierunek Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej. Studiował także na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Od 2001 roku doktor nauk ekonomicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze finansowym zarówno w Polsce, jak i za granicą, które zdobywał w instytucjach takich jak: Creditanstalt-Bankverein AG – Monachium, S & D Chemicals – Londyn, Powszechny Bank Kredytowy; Bank Gospodarstwa Krajowego; BRE Bank; PKO Leasing. Ponadto był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a w trakcie swojej kadencji był autorem i współautorem licznych publikacji o tematyce ekonomicznej i międzynarodowej. Od 2017 r. jako Dyrektor kieruje Pionem Rozwoju Zagranicznego w PKO Banku Polskim S.A.
Organizatorzy
Wydarzenie organizuje Centrum Business in Małopolska we współpracy z Polsko-Rumuńską Bilateralną Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Security Business Sp. z o.o.
Rejestracja
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja pod linkiem:
https://polskafirmawrumunii.konfeo.com/pl/groups
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!