Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”.

Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu. Wg danych na 1.04.2022 w Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek.

Raport składa się z wniosków jakościowych oraz analiz ilościowych, których podstawowym celem było określenie liczby Ukraińców w miastach centralnych i obszarach metropolitalnych 12 miast UMP (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław).

Kraków, historyczna stolica Polski, razem z pięćdziesięcioma trzema gminami tworzy Krakowski Obszar Metropolitalny. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że mieszka tam 229 938 Ukraińców. Większość z nich (77%) mieszka w samym Krakowie. Osoby te stanowią obecnie aż 19% spośród liczącego 957 531 mieszkańców miasta.

Cały raport jest do pobrania na stronie.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

Źródło: Unia Metropolii Polskich

 

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny