Nowe Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dot. sukcesji firm rodzinnych – to tematy, które będą omawiane przez cały listopad – w każdy poniedziałek, środę i piątek – podczas webinariów MRPiT. Ministerstwo chce w ten sposób dotrzeć do przedsiębiorców z rzetelną wiedzą na temat kluczowych zmian prawnych.

 Webinaria będzie można oglądać w poniedziałki, środy i piątki zawsze o godz. 11.00 na https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sezon-na-wiedze-webinaria i na kanale YouTube Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

- Pracujemy razem z przedsiębiorcami po to, aby warunki prowadzenia  biznesu w Polsce były coraz lepsze i bardziej przyjazne. Stoją za tym konkretne rozwiązania i o nich chcemy mówić w gronie osób, które mogą z nich realnie skorzystać. Dlatego zapraszam zarówno doświadczonych  przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero wchodzą do świata biznesu, do uczestniczenia w naszych webinariach, w trakcie których  eksperci, przedstawiciele administracji publicznej wyjaśnią szczegóły nowych rozwiązań i usprawnień. To prawdziwa pigułka wiedzy. Warto poświęcić czas i dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z nowych rozwiązań, które dzieją się tu i teraz  –zachęca Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Prawo zamówień publicznych

Reforma PZP została przygotowana po to aby wzmocnić pozycję i zagwarantować  lepszą ochronę praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych. Pozwoli ona  zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością. Ważnym celem nowego PZP ,ma być również zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach. Rozwiązania te mają również przyczynić się do zwiększenia efektywności wydawania pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną.

Ułatwienia w procesie budowlanym

Zmiany w procesie budowlanym przeprowadziliśmy po to, aby uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny w budownictwie. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Dzięki reformie przepisów znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.

Rozwiązania dla branży turystycznej

Przygotowany przez  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii  pakiet rozwiązań dla turystyki to m.in. preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Sukcesja firm rodzinnych

MRPiT od kilku lat pracuje nad poprawą otoczenia prawnego procesów związanych z sukcesją firm, tak aby zapewnić rozwój przedsiębiorstw z pokolenia na pokolenie.

Od początku 2020 r. możliwa jest sukcesja decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem (koncesje, pozwolenia). Dotyczy to sprzedaży albo darowizny firmy, a także powołania tymczasowego przedstawiciela. Będzie on, w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wykonywał prawa z jego udziału, mimo że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze zakończone przed notariuszem albo w sądzie, a kontynuacja działalności przedsiębiorstwa wymaga współdziałania spadkobierców.

Źródło

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny