Pcim, Krzeszowice, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów, Tarnów i Kalwaria Zebrzydowska – w tych gminach zostaną zrealizowane nowe inwestycje wspierane przez program Polska Strefa Inwestycji. Krakowski Park Technologiczny wydał kolejne decyzje o wsparciu dla firm: Lazzoni Group, Firma Handlowa Lotar 1, Ekopol, MTM Konstrukcje, Elektro Med, CNC Product oraz ValorCNC+.

"Sześć małych przedsiębiorstw i jedno średnie otrzymały w ostatnim czasie decyzje o wsparciu. Trend ubiegłego miesiąca pokazuje, że udało nam się przekonać małopolskich przedsiębiorców, że zarówno małe jak i średnie firmy mogą korzystać z programu Polska Strefa Inwestycji. Większość z nich wybuduje nowe hale produkcyjne. Poniosą oni blisko 60 milionów złotych nakładów inwestycyjnych i utworzą w sumie kilkanaście miejsc pracy." - Łukasz Słoniowski, p.o. prezesa zarządu KPT.

Lazzoni Group jest producentem małych urządzeń wiertarskich oraz maszyn przemysłowych. W ramach nowej inwestycji realizowanej w Pcimiu powstanie budynek biurowo-magazynowy i hala produkcyjna, zostaną także zakupione nowe maszyny. Nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 12 440 000 zł. Przedstawiciele Lazzoni Group określają ten moment jako jeden z ważniejszych w rozwoju firmy.

Nowy zakład produkcyjny stworzy także Firma Handlowa Lotar 1. Inwestycja w Krzeszowicach wiąże się z nakładami inwestycyjnymi w wysokości 8 300 000 zł. Przedsiębiorstwo jest producentem mebli, głównie zajmuje się wyposażeniem sklepów, hoteli, biur i magazynów. Na rynku funkcjonuje od 1982 roku.
Ekopol, producent suszarni komorowych, planuje natomiast zwiększyć zdolności produkcyjne swojego zakładu w Nowym Sączu. W planach jest zakup urządzeń, maszyn i instalacji. Firma zamierza ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości 9 710 000 zł.
 
MTM Konstrukcje, kolejny mały przedsiębiorca, który planuje utworzenie nowego zakładu w Tuchowie. MTM Konstrukcje działa na rynku budowlanym. W nowej hali zostanie uruchomiona malarnia, która zapewni możliwość zabezpieczenia elementów stalowych antykorozyjnie oraz nanoszenie powłok przeciwpożarowych. Kwota inwestycji to 4 100 000 zł.

Kolejna inwestycja będzie realizowana w dwóch lokalizacjach w powiecie wielickim: Wola Batorska i Niepołomice. Firma Elektro Med planuje uruchomienie własnej produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i szkła płaskiego. W tym celu zostanie zakupiony i uruchomiony  nowoczesny park maszynowy wraz z urządzeniami do kontroli jakości. Planowane nakłady inwestycyjne to 5 875 000 zł.

CNC Product wykonuje specjalistyczne usługi obróbki skrawaniem przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii CNC. Firma korzystała już ze wsparcia specjalnej strefy ekonomicznej, obecnie w ramach decyzji o wsparciu planuje rozbudowę tarnowskiego zakładu. Inwestycja w wysokości 1 700 000 zł pozwoli na budowę i wyposażenie nowej hali.
ValorCNC+, producent szafek narzędziowych, mebli biurowych i małej architektury planuje natomiast całkowitą zmianę procesu produkcyjnego poprzez automatyzację cyklu produkcyjnego i wdrożenie nowych metod technologicznych. Dobudowana zostanie również nowa hala wraz z infrastrukturą i otoczeniem. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie 16 110 000 zł nakładów inwestycyjnych.
W tym roku Krakowski Park Technologiczny wydał już 44 decyzje o wsparciu z czego 22 trafiło do małych i mikro firm, przedsiębiorcy poniosą nakłady inwestycyjne w wysokości 1 687 300 139,71 zł i utworzą 995 miejsc pracy.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Nowa inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać zarówno mały, średni jaki i duży przedsiębiorca. W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim operatorem PSI jest Krakowski Park Technologiczny.

Źródło

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny