Kraków zdobył pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzonym przez portal expatriateconsultancy.com. Zestawienie prezentuje europejskie miasta najlepsze pod względem pracy zdalnej. Tuż za Krakowem uplasowała się Lizbona.

Kryteria, według których oceniane były poszczególne miasta w rankingu expatriateconsultancy.com to:

 • prędkość internetu dostępna w mieście
 • koszty utrzymania
 • pozycja kraju w rankingach łatwości prowadzenia działalności gospodarczej
 • doświadczenie pracowników serwisu podczas wizyty w mieście.

W tym roku Kraków znalazł się również na szczycie listy europejskich miast OVO, według serwisu podróżniczego Ovonetwork. W rankingu prezentującym najlepsze miasta do pracy zdalnej, wyróżniono łącznie 142 miasta. W tym zestawieniu za Krakowem znalazł się Wiedeń, a na trzecim miejscu uplasowała się rumuńska Timisoara. W pierwszej dziesiątce znalazły się także inne polskie miasta: Łódź, Poznań i Warszawa.

W rankingach OVO pod uwagę zostały wzięte dodatkowe czynniki:

 • średni miesięczny koszt wynajmu przestrzeni coworkingowych
 • koszt biletu miesięcznego
 • miesięczny koszt członkostwa na siłowni
 • przeciętna znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców
 • wskaźnik przestępczości.

Kraków liderem w pracy zdalnej

Mimo widocznych na początku 2021 roku skutków pandemii, wraz z upływem kolejnych miesięcy można było zaobserwować wzrost zainteresowania powierzchnia biurową. W porównaniu z sytuacją rynkową w innych dużych miastach – w Krakowie nastąpiło ożywienie na rynku w tym sektorze. Było to szczególnie widoczne już w czerwcu. W drugim kwartale tego roku popyt na powierzchnie biurowe wyniósł w Krakowie ponad 49 tysięcy metrów kwadratowych, a to oznacza, że Kraków utrzymał pozycję lidera. Może to zwiastować początek stabilizacji na rynku.

Popyt na powierzchnie:

 • pierwszy kwartał 2021 r. - 26 685
 • drugi kwartał 2021 r. - 49 657
 • trzeci kwartał 2021 r. - 30 684

Należy jednak podkreślić, że przed pandemią popyt na powierzchnie biurowe wzrastał z roku na rok, odnotowując w kolejnych latach, aż do 2019 roku, znaczny wzrost zainteresowania najemców.

Co dalej z powierzchnią biurową w Krakowie?

Rynek biurowy w Krakowie będzie w dalszym ciągu zyskiwał nowoczesne powierzchnie biurowe. W najbliższych latach planowane jest ukończenie około 207 tysięcy m kw. Największa powierzchnia biurowa ma pojawić się na rynku w 2022 roku. Jest to spowodowane wstrzymaniem budów w okresie pandemii oraz obserwacją deweloperów, w jakich kierunkach podąża rynek w czasie pandemii Covid-19.

Pomimo utrzymującego się słabszego popytu na powierzchnię biurową niż przed pandemią, nasze prognozy dla sektora biurowego są pozytywne. Knight Frank przeprowadził badanie wśród globalnych klientów firmy, w którym wzięły udział 373 firmy, zatrudniające na świecie niemal 10 mln osób. Wynika z niego, że aż 90% ankietowanych uważa biuro za strategiczne narzędzie dla swojej firmy i nie będzie z niego rezygnować, część jednak przewiduje zmiany.

Dodatkowe informacje na temat rankingu expatriateconsultancy.com tutaj.

Źródło

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny