Krakowski Park Technologiczny wydał 100. decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Z ulgi podatkowej skorzysta firma Matpol ze Skawiny, która zainwestuje ponad 25 milionów w utworzenie nowego przedsiębiorstwa.

Firma Handlowo-Usługowa MATPOL Roman Sagan istnieje na rynku od 1994 roku. Jest producentem szyb zespolonych oraz przetwórcą szkła płaskiego przeznaczonego do budownictwa oraz produkcji mebli. Produkty firmy znajdują się m.in. w takich miejscach jak Park Rozrywki Energylandia i Polska Wystawa Gospodarcza w Warszawie. Ciągły rozwój firmy spowodował, że konieczne stało się wybudowanie nowego zakładu produkcyjno-magazynowego.

Prace budowlane rozpoczną się na przełomie maja i czerwca tego roku, a zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2022 roku. Nowy obiekt ma mieć powierzchnię ponad 7 tys. m2 (w tym około 1000 m2 powierzchni biurowo-socjalnej). Dobrze przemyślana koncepcja całego zakładu pozwoli nam wyposażyć go w najnowszą technologię maszyn największych światowych producentów w tej branży. O PSI dowiedzieliśmy się pod koniec 2019 roku i od tamtego momentu jesteśmy w stałym kontakcie z KPT. Bardzo cieszymy się z otrzymania pozytywnej decyzji o wsparciu, to pozwoli na realizację inwestycji w założonym czasie - mówi Szymon Sagan, prezes zarządu Matpol.

Przedsiębiorca zadeklarował nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 25 milionów złotych.

Decyzja dla firmy Matpol jest setną decyzją wydaną przez Krakowski Park Technologiczny od momentu wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji. Od tego czasu firmy zadeklarowały blisko 4 miliardy nakładów inwestycyjnych i utworzenie blisko 2400 nowych miejsc pracy. Większość inwestycji to projekty polskie małych i średnich przedsiębiorców.

Patrząc na te 100 wydanych decyzji widzimy wyraźnie, że to narządzie się sprawdza, szczególnie w Małopolsce, gdzie tak mało jest terenów inwestycyjnych w rękach podmiotów publicznych. Przewaga inwestycji polskich firm – 86 na 100 – wskazuje, że z preferencji podatkowych w znacznym stopniu korzysta kapitał lokalny. Przełamany został mit o tym, że ulgi są tylko dla kapitału obcego, co dobrze wróży stabilności i trwałości tych inwestycji, świadczy o ambicji polskich przedsiębiorców i dobrym stanie polskiej gospodarki.  Równocześnie kilkanaście inwestycji zagranicznych dowodzi, że jesteśmy jako kraj otwarci na współpracę gospodarczą, na równych zasadach dla wszystkich, a Małopolska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Cieszy mnie przewaga liczbowa wniosków małych i średnich przedsiębiorstw, co jest też dowodem przystępności tego narzędzia. Przewaga reinwestycji wskazuje na postępującą dojrzałość wnioskujących firm i jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. To oznacza, że program Polskiej Strefy Inwestycji ma potencjał, a przedsiębiorcy lubią z nami pracować i lubią inwestować w Małopolsce. - komentuje Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.

Krakowski Park Technologiczny od września 2018 r. wydał 100 decyzji o wsparciu. Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 2344 nowych miejsc pracy oraz 3.905.419.674,46 zł nakładów inwestycyjnych.

Źródło: KPT

 

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny