Ruszył nowy program "Soft Landing", adresowany do zagranicznych przedsiębiorców, którzy swój biznes chcą budować i rozwijać w Polsce. Projekt we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) organizuje Cambridge Innovation Center (CIC), Venture Cafe Warsaw i EY. To element zainaugurowanego we wrześniu projektu "Poland. Business Harbour", czyli propozycja dla przedsiębiorczych Białorusinów.

Program stworzony przez PAIH, CIC, Venture Cafe Warsaw i EY skierowany jest m.in. do białoruskich startupów, które chciałyby rozwijać swój biznes na terytorium RP, zdobyć wiedzę z zakresu prawa migracyjnego i podatkowego oraz nawiązać i umocnić relacje z polskim środowiskiem biznesowym. Oferta skierowana do białoruskich firm jest bezpłatna i obowiązuje do końca grudnia br. Do programu należy zgłosić się za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie: SoftLanding.

Cztery kroki do sukcesu

Część pierwsza programu, tzw. "Prelanding package" dotyczy wsparcia w zarejestrowaniu działalności oraz poznania podstawowych zagadnień prawno-organizacyjnych. Pakiet zawiera materiały interaktywne, bezpłatne informatory, a także możliwość uczestnictwa w webinariach. Część druga, to tzw. "New Entity". Obejmuje ona profesjonalną pomoc w zakresie rejestracji spółki. Trzeci krok do sukcesu to "First 30 Days". Na tym etapie organizatorzy zapewniają uczestnikom programu m.in. warsztaty oraz grupowe konsultacje z ekspertami, którzy podzielą się wiedzą z zakresu zakładania spółki czy funkcjonowania rynku.

- Pierwsze 30 dni działalności firmy mogą zdecydować o sukcesie lub porażce w ekspansji do nowego kraju. Dlatego chcemy zapewnić firmom wszystko, co będzie im potrzebne do bardzo szybkiej ścieżki rozwoju na nowym rynku. Program "Soft Landing" to propozycja dla startupów zainteresowanych rozpoczęciem działalności w Polsce - podkreśla Ewa Geresz, Dyrektor Innovation Visitors Bureau w Venture Cafe Warsaw.

W ramach programu stworzonego przez PAIH, CIC, Venture Cafe Warsaw i EY, pięć wybranych w konkursie przedsiębiorstw otrzyma dostęp do indywidualnych sesji z ekspertami oraz dostęp do przestrzeni co-workingowej w centrum Warszawy. Kryterium konkursu to największy pozytywny tzw. impact społeczny lub środowiskowy.

- Firmy, które dołączą do programu "Soft Landing" otrzymają od nas wsparcie m.in. w procesie włączenia się w ekosystem innowacyjny w Polsce oraz nawiązania wartościowych kontaktów z kluczowymi osobami, organizacjami i instytucjami. Przestrzenie CIC Warsaw są zaprojektowane tak, aby wzmacniać kreatywność oraz tworzyć efektywne środowisko pracy - wyjaśnia Izabela Górska, współzałożycielka CIC Poland, Sales Lead w CIC Warsaw.

Czwarta część projektu, "Scaling-up", jest dodatkowym wsparciem CIC, Venture Cafe Warsaw i EY dla przedsiębiorców, którzy swoją firmę chcą rozwijać na nowych, globalnych rynkach.

"Poland. Business Harbour" - pomoc dla przedsiębiorczych Białorusinów z sektora ICT

Polski rząd wspiera Białorusinów w rozwoju ich firm w Polsce już od września realizując projekt "Poland. Business Harbour". Koordynatorami są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Startup Hub Poland.

Zainteresowanie programem "Poland. Business Harbour" nadal jest bardzo duże. Przez trzy miesiące jego funkcjonowania wpłynęło do PAIH ponad 1200 zgłoszeń mailowych oraz blisko 1000 zgłoszeń telefonicznych. Obecnie w Centrum Inwestycji obsługujemy 40 białoruskich projektów. Zdecydowana większość, bo ponad 30 dotyczy firm z branży IT, a w dwóch przypadkach to projekty gamingowe - mówi Katarzyna Jedlińska, rzecznik prasowy PAIH.

W ramach Poland. Business Harbour Białorusini mogą dowiedzieć się, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin, ale też otrzymać prawną i wizową pomoc w formule "business concierge". Osoby fizyczne i firmy z Białorusi mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Osoby fizyczne posiadające wykształcenie inżynierskie lub doświadczenie w branży IT mogą z kolei skorzystać z ułatwionej procedury wizowej. Oprócz tego, kilkadziesiąt firm technologicznych z całej Polski przygotowało dla przyjeżdżających specjalne oferty pracy.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Źródło

Partnerzy

Małopolska Marr Krakowski Park Technologiczny