TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Transport i komunikacja

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/transport-i-komunikacja/

 

Infrastruktura

Małopolska posiada dobrą infrastrukturę transportową oraz gęstą sieć głównych dróg (57,39 km/100 km2); gęstość ogółu dróg w Małopolsce 143,9 km/100 km2

W skład sieci drogowej regionu wchodzą:

  • Autostrada A4 (Katowice - Kraków - Rzeszów),
  • Droga szybkiego ruchu S7(w trakcie koncepcji, fragmenty istniejące oraz w budowie około 40km)
  • 958 km dróg krajowych,
  • 1 368 km dróg regionalnych,
  • 6 425 km lokalnych dróg powiatowych.

Najpoważniej zaawansowaną w realizacji inwestycją drogową jest budowa wschodniej obwodnicy Krakowa (w ciągu trasy S7). W postępowaniu przetargowym i po przetargowym są odcinki górskie (tunelowe) również trasy S7. Na tej samej trasie na odcinku od Krakowa do granicy z Województwem Świętokrzyskim trwają przygotowania archeologiczne, które poprzedzają postępowania przetargowe. Na początku września 2016r. Minister Infrastruktury i Budownictwa potwierdził, że będzie realizowana północna obwodnica Krakowa w perspektywie roku 2022.

Przez tereny województwa przechodzą trzy międzynarodowe trasy/szlaki- komunikacyjne: E40 (No.4) Dresden-Berlin-Kraków-Lviv-Kiev, E77 (No.7) Gdańsk-Chyżne-Budapeszt oraz E462 (No.96) Głogoczów-Bielsko-Biała-Cieszyn-Ostrava.
Ponadto, wzdłuż granicy południowej znajduje się 10 przejść granicznych ze Słowacją.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice to drugi co do wielkości port lotniczy w Polsce. Charakteryzuje się bardzo wysoką dynamiką wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów. W 2007 roku MPL Kraków-Balice obsłużył  ilość 3,1 mln pasażerów, a w rekordowym roku 2015 przez port przewinęła się zawrotna liczba 4 221 171 pasażerów! W ostatnich latach trwa systematyczna rozbudowa płyty lotniska, terminali, zbudowano elektryczną kolej łączą lotnisko z Dworcem Głównym w Krakowie. Drugi co do wielkości międzynarodowy port lotniczy w Polsce – „Kraków-Balice”, planuje obsłużyć w roku 2016 ok. 4,6 mln pasażerów. Od początku roku do końca sierpnia 2016r. w Kraków Airport obsłużono już 3 296 021 pasażerów (ponad 470 tysięcy dodatkowych osób), co daje wzrost o 17% w stosunku do 2015 roku. W sierpniu 2016r. krakowskie lotnisko obsłużyło 497 534 pasażerów. To najlepszy wynik w historii portu lotniczego. Kraków Airport odnotował 19% wzrost liczby obsłużonych pasażerów (więcej o 80 tysięcy osób) w porównaniu do sierpnia 2015 roku. Dodatkowe połączenia będą obsługiwane przez nowych przewoźników: Air France (Francja), Iberię (Hiszpania), SAS (Skandynawia) oraz Aegean (Grecja). W ten sposób Krakow Airport będzie realizował 87 połączeń dla 21 linii lotniczych. 

Kraków Airport obejmuje obszarem swego bezpośredniego oddziaływania około 7,9 mln mieszkańców w promieniu 100 km od Krakowa, co odpowiada czasowi dojazdu ok. 90 minut od lotniska. Jest to uznawane jako światowy standard w ocenie potencjalnego rynku pasażerskiego dla linii lotniczych korzystających z określonego lotniska.
Dla porównania analogiczne obszary oddziaływania dla lotnisk polskich obejmują:

  • Warszawa - 6,4 mln,
  • Poznań - 4,2 mln,
  • Gdańsk - 3,0 mln,
  • Rzeszów - 2,6 mln,
  • Szczecin - 1,4 mln mieszkańców

Obecnie Balice posiadają bezpośrednie połączenia na 63 destynacjach (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, , Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy oraz połączenia krajowe do Warszawy, Gdańska i Olsztyna). Ponadto funkcjonuje połączenie (przez Warszawę) z Chicago (USA), Nowym Jorkiem (USA).

Podstawową funkcją Terminala Cargo krakowskiego lotniska jest spedycja i składowanie towarów przewożonych drogą lotniczą w obrocie międzynarodowym i krajowym. Jego roczna przepustowości to 13 000 ton.

 Mapa

 

Aktualizacja: 07|09|2016
Źródło: MPL Kraków-Balice www.lotnisko-balice.pl