TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

O regionie

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/o-regionie/

 

Region Małopolski

Małopolska jest jednym 16 polskich regionów powstałych w wyniku reformy administracyjnej 1999 roku. Region położony jest w południowej części Polski i graniczy z Republiką Słowacką (982 km granicy). Stolicą regionu jest Kraków (758 tys. mieszk.). Pozostałe duże miasta Małopolski to Tarnów (118 tys.), Nowy Sącz (85 tys.), Oświęcim (43 tys.), Chrzanów (40 tys.), Nowy Targ (33 tys.), Zakopane (27 tys.).

Do największych atutów regionu należą:

 • silny ośrodek akademicki i badawczo-rozwojowy w oparciu o 34 szkoły wyższe w regionie,
 • jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie i w skali światowej (Kraków, Wieliczka, Tatry, Wadowice, Oświęcim…) przyciągający ok. 8 mln turystów rocznie,
 • wysoka jakość i dostępność wykwalifikowanych pracowników,
 • dogodne położenie geograficzne na trasach tranzytowych w kierunkach wschodnim (Ukraina), zachodnim (Niemcy), południowym (Słowacja, Czechy) i północnym (Polska Północna, Bałtyk),
 • infrastruktura inwestycyjna (specjalna strefa ekonomiczna, strefy aktywności gospodarczej, instytucje obsługi inwestora),wysoka kultura ekonomiczna, przedsiębiorczość i otwarcie na kontakty międzynarodowe.

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego 2020 (RSI WM 2020) pełni funkcję dokumentu operacyjnego do Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 (SRWM 2011-2020) w dziedzinie innowacyjna gospodarka i przedsiębiorczość.

RSI WM 2020 określa cele i kierunki rozwoju innowacyjnej gospodarki województwa małopolskiego do roku 2020, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. RSI WM 2020 jest również dokumentem definiującym cele rozwoju gospodarczego, które samorząd województwa małopolskiego będzie starał się osiągać w ramach polityki regionalnej Unii Europejskiej, a zwłaszcza regionalnego programu operacyjnego dla Małopolski na lata 2014-2020. RSI WM 2020 nie ogranicza się jednak wyłącznie do działań, które w latach 2014-2020 będą wdrażane w ramach regionalnego programu operacyjnego.

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego 2020 wskazuje dziedziny kluczowe dla specjalizacji regionalnej (tzw. inteligentna specjalizacja regionu, smart specialisation). Wybór obszarów kluczowych dla specjalizacji regionalnej jest jednym z warunków uruchomienia funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej od 2014 roku. Do dziedzin kluczowych dla rozwoju Małopolski zaliczono:

 •     Nauki o życiu (life sciences)
 •     Energia zrównoważona
 •     Technologie informacyjne i komunikacyjne
 •     Chemia
 •     Produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych
 •     Elektrotechnika i przemysł maszynowy
 •     Przemysły kreatywne i czasu wolnego

W kilkuletnich pracach nad przygotowaniem RSI WM 2020 uczestniczyło szerokie grono instytucji i środowisk, w tym przedstawiciele sektora przedsiębiorstw, nauki i otoczenia biznesu.

public/upload/fck/Prognoza oddziaływania na środowsiko projektu RSIWM 2014-2020(1).pdf

public/upload/fck/Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego 2020.pdf

public/upload/fck/Zal_ nr 1 - Diagnoza poglebiona.pdf

public/upload/fck/Zal_ nr 1 do Uchwaly ZWM - Uszczegolowienie obszarow IS.pdf

public/upload/fck/Zal_ nr 2 - Wykaz uwag zgloszonych podczas konsultacji spolecznych.pdf

public/upload/fck/Zal_ nr 3 - Opisy projektow kluczowych.pdf

 Aktualizacja: 7|09|2016