TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Jakość życia

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/jakosc-zycia/

 

Jednostki administracji publicznej oraz placówki dyplomatyczne
W Krakowie znajdują się przedstawicielstwa najważniejszych urzędów państwowych, m.in. Narodowego Banku Polskiego, UOKiK, NFZ, NIK, etc. W stolicy małopolski umiejscowione są też instytucje Wojewody (Urząd Wojewódzki) oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego wraz Marszałkiem. Liczne są także przedstawicielstwa dyplomatyczne w rangach konsulatów generalnych (m.in. USA, Francji, Niemiec, Węgier, etc.) lub konsulatów honorowych (m.in. Czarnogóry, Włoch, Pakistanu, Chile, etc.). Dzięki ich dostepności zapewniona jest opieka dyplomatyczna turystów i przedsiębiorców zagranicznych, co ednocześnie ma olbrzymi wpływ na relacje gospodarcze i kulturalne.

Edukacja
Kraków i Małopolska to obszar o najwyższym poziomie i jakości życia. W Małopolsce znajdują się 32 szkoły wyższe, wśród których znajdziemy uczelnie o światowej renomie: Uniwersytet Jagielloński,  Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Nowosądecką Szkołę Biznesu, liczne szkoły zawodowe różnego szczebla, uczelnie prywatne i publiczne. Ilość studentów w regionie przekracza 200 tys. rocznie, z czego absolwenci to ok. 40 tys. osób rocznie. W Krakowie znajdują się również szkoły podstawowe i średnie z wykładowym językiem obcym dla dzieci i młodzieży rodzin cudzoziemców przebywających w stolicy Małopolski.

Życie kulturalne
W Krakowie i w Małopolsce istnieje ponad 25 teatrów i scen muzycznych. Do najważniejszych instytucji kultury należy niewątpliwie Teatr Stary i Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, zespoły teatralne w Zakopanym i Tarnowie, Krakowska Filharmonia, Opera i Operetka w Krakowie. Ważnymi wydarzeniami kulturalnymi są coroczne festiwale „Sacrum Profanum”, „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Kultury Żydowskiej, Tarnowska Jesień Kulturalna, Festiwal Kultury Ziem Górskich czy Krakowski Festiwal Filmowy. Ogółem corocznie odbywa się tutaj ponad 40 wydarzeń kulturalnych o międzynarodowym znaczeniu. Ofertę kulturalną uzupełniają liczne muzea (ponad 40) z Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym i Archeologicznym, Muzeum Techniki i Kultury Japońskiej na czele. W Małopolsce znajduje się 8 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (m.in. Stare Miasto w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, KL Auschwitz w Oświęcimiu).
Do najnowszych inwestycji w dziedzinie kultury należą: Opera Krakowska, Centrum Kongresowe w Krakowie, Muzeum T.Kantora „Cricoteka”, Małopolski Ogród Sztuk, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej, oraz muzeum historyczne w podziemiach Rynku Głównego.

Turystyka, sport i wypoczynek
W Małopolsce występuje największe w Polsce zróżnicowanie przyrodnicze. Obszar regionu obejmuje 5 parków narodowych (Babiogórski, Gorczański, Ojcowski, Pieniński i Tatrzański), 84 rezerwaty przyrody i 11 parków krajobrazowych. Małopolska to najczęściej odwiedzany przez turystów region w Polsce. Liczba turystów osiągała w ostatnich latach 10-12 mln osób. Region oferuje warunki do uprawiania wielu rodzajów sportu i aktywnego wypoczynku – kilkadziesiąt stacji narciarskich, trasy turystyki pieszej, obszary sportów wodnych (Jezioro Rożnowskie, Czchowskie, Czorsztyńskie), stadniny konne, kluby tenisowe i golfowe, baseny kryte i otwarte, tory kajakowe, miejsca do uprawiania nurkowania itp. Najważniejsze ośrodki turystyki i rekreacji w regionie to Zakopane, Krynica Górska, Szczawnica, Zawoja, Gorlice.
W ostarnich latach oddano do użytku lub też zmodernizowano wiele obiektów sportowych, w tym największą w Polsce Halę Widowiskowo-Sportową "Tauron Arena Kraków", stadion Wisły Kraków oraz Cracovii.

Oferta handlowa, gastronomia, usługi
W Krakowie i Małopolsce istnieje doskonale rozwinięta sieć handlowo-usługowa. Od licznych hipermarketów takich sieci jak Metro, Carrefour, Alma, Tesco, IKEA, Kaufland, Lidl, Leroy Merlin, Castorama, OBI poprzez eleganckie galerie handlowe (Krakowska, Kazimierz, Solvay), aż po liczne sklepy polskich i międzynarodowych marek. Usługi gastronomiczne zapewnia ponad 1000 restauracji, pubów, kawiarni i barów oferujących dania kuchni regionalnej i światowej (włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej, azjatyckiej, gruzińskiej, ukraińskiej, arabskiej,, armeńskiej, hinduskiej, południowoamerykańskiej). Małopolska słynie z lokalnych specjalności i tradycyjnych potraw regionalnych: owczego sera, dań rybnych, przetworów owocowych, pieczywa, nalewek i piwa. W najbliższym czasie oferta wzbogaci się o wina produkowane w regionalnych winnicach na terenie Małopolski i Podkarpacia. (Małopolska Ścieżka Winna).

Swoje usługi oferują salony i serwisy motoryzacyjne najważniejszych światowych producentów, biura pośrednictwa nieruchomości, biura prawne i doradcze, biura turystyczne, operatorzy sieci telefonicznych, Internetu itp.

W przygotowaniu i realizacji jest szereg nowych inwestycji, a także modernizacji istniejących już kompleksów biurowych i handlowych.

Ochrona zdrowia

Krakowskie i małopolskie szpitale, kliniki, przychodnie, obiekty sanatoryjne i rehabilitacyjne posiadają krajową i międzynarodową renomę. Do takich należy Klinika Akademii Medycznej w Krakowie, szpitale O.O. Bonifratrów, Rydygiera, Żeromskiego, Polsko-Amerykański Szpital Pediatryczny, Centrum Kardiologii, nowoczesne szpitale w Tarnowie, Nowym Sączu i Zakopanym. Liczne palcówki prywatne znajdują się w większości miast regionu (Falck, Alcor, Luxmed, Eskulap itp.).

Równolegle do państwowej opieki zdrowotnej w Małopolsce silnie rozwinięta jest sieć prywatnej służby zdrowia, m.in. Medicover, Polmed, Luxmed, Scnamed, Medicina.

Małopolska to także liczne uzdrowiska z bogatą bazą sanatoriów, specjalistycznych hoteli, do najbardziej znanych nalezą m.in. Krynica-Zdrój, Piwniczna, Rabka, Kraków-Swoszowice, Rytro. Jedyną w swoim rodzaju usługę prozdrowotną prowadzi Kopalnia w Wieliczce, do której na lecznicze inhalacje przyjeżdżają osoby z całej Polski. W roku 2014 uzupełniono ofertę o udostępnioną tężnię solankową.

Mieszkalnictwo
W Krakowie i okolicach można skorzystać z obszernej i zróżnicowanej oferty lokali mieszkalnych i domów zarówno do wynajęcia jak i do zakupu. Oferta obejmuje lokale na rynku wtórnym jak i na rynku pierwotnym. Dostępne są mieszkania o zróżnicowanym standardzie i różnej lokalizacji. Przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie wzrosła wobec roku poprzedniego i wynosiła 6308,00 PLN (6|07|2016, Źródło: Dziennik Polski) wobec 6132,00 PLN (20.10.2015, Źródło: Home Broker i Open Finance).

Usługi finansowe
Propozycje dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw oferują liczne placówki bankowe w regionie. Swoje siedziby i przedstawicielstwa posiadają m.in. Mbank, Bank Przemysłowo-Handlowy, PKO BP, PKO S.A., Deutsche Bank Polska, CitiHandlowy, BRE, BZ WBK, BGŻ, BOŚ, Millenium, ING,. banki spółdzielcze i specjalistyczne (np. VW Bank, LG Bank itp.) Banki oferują pełną listę usług. Na terenie Krakowa i Małopolski działa rozbudowana sieć bankomatów oraz wpłatomatów.

Aktualizacja: 7|09|2016