TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Dlaczego Małopolska?

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/dlaczego_malopolska/

 

Małopolska to dynamicznie rozwijające się województwo o znacznym potencjale ekonomicznym, kulturowym i społecznym, dającym szansę na trwały wzrost gospodarczy. Dla przedsiębiorców oznacza to przyjazne, konkurencyjne i atrakcyjne środowisko działania. Region zamieszkuje 3 372 600 osób (Źródło: Biuletyn Statystyczny Województwa Małopolskiego, Urząd Statystyczny w Krakowie, 08|2016), z czego 1,2 mln w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Województwo charakteryzuje się stałym wzrostem poziomu przyrostu naturalnego.

 

W Małopolsce kształci się 182,6 tys studentów (2014/2015); każdego roku mury uczelni opuszcza ponad 50 tys. absolwentów. 

Obejmująca obszar 15 200 km2 Małopolska i jej stolica Kraków, należą do najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europy Środkowej. Potwierdza to liczba 13,9 mln turystów w roku 2015, poznających zabytki dawnej stolicy Polski, wspaniałe pejzaże Tatr, Podhala i Pienin, tradycje kopalni soli w Wieliczce, dramatyczne wydarzenia historii XX wieku w Oświęcimiu, dom rodzinny Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, zamki, zabytki architektury drewnianej, parki narodowe i rezerwaty.

Drugi co do wielkości międzynarodowy port lotniczy w Polsce – „Kraków-Balice”, planuje obsłużyć w roku 2016 ok. 4,6 mln pasażerów (4,2 mln w 2015). Od początku roku do końca sierpnia 2016r. w Kraków Airport obsłużono już 3 296 021 pasażerów (ponad 470 tysięcy dodatkowych osób), co daje wzrost o 17% w stosunku do 2015 roku. W sierpniu 2016r. krakowskie lotnisko obsłużyło 497 534 pasażerów. To najlepszy wynik w historii portu lotniczego. Kraków Airport odnotował 19% wzrost liczby obsłużonych pasażerów (więcej o 80 tysięcy osób) w porównaniu do sierpnia 2015 roku. Dodatkowe połączenia będą obsługiwane przez nowych przewoźników: Air France (Francja), Iberię (Hiszpania), SAS (Skandynawia) oraz Aegean (Grecja). W ten sposób Krakow Airport będzie realizował 87 połączeń dla 21 linii lotniczych. 

Małopolska posiada największą ilość obiektów Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego wpisanych na Listę UNESCO. 14 z nich znajduje się w Małopolsce: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni (1978, 2013), KL Auschwitz-Birkenau, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniane kościoły południowej Małopolski  – Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa oraz obiekty z grupy drewnianych zespołów cerkiewnych (od 2013)

Województwo graniczy z Republiką Słowacką (982 km granicy). Obok Krakowa do ważnych ośrodków miejskich Małopolski należą: Tarnów (118 tys.), Nowy Sącz (85 tys.), Oświęcim (43 tys.), Chrzanów (40 tys.), Olkusz (35 tys.), Nowy Targ (33 tys.),

Region należy do najlepiej rozwijających się gospodarczo, co potwierdzają wysokie miejsca w rankingach  m.in. „European Cities & Regions of the Future 2016/2017” (fDi Intelligence), „Atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów 2014” (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową), Top 10 Emerging Outsourcing Cities List (Tholons, 2015), w którym Kraków zajął pierwsze miejsce w Europie. Widoczne jest także trwałe zainteresowanie inwestycjami ze strony największych światowych firm z branży przemysłowej, nowoczesnych usług biznesowych, przetwórczej, motoryzacyjnej, handlowej i naukowo-badawczej.

Poziom Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w latach 1989-2015 wyniósł ok. 20 miliardów USD, Wartość małopolskiego eksportu w roku 2015 szacuje się na ok. 8 miliardów euro. 

W nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Małopolska ma do dyspozycji prawie 3 miliardy euro, przeznaczone na rozwój Infrastruktury, wsparcie przedsiębiorczości, nowe technologie i poprawę jakości środowiska naturalnego, współpracę środowiska naukowego i gospodarczego.

Do najważniejszych atutów regionu należą:

  • silny ośrodek akademicki i badawczo-rozwojowy w oparciu o 32 szkoły wyższe w regionie,
  • jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie i w skali światowej (Kraków, Wieliczka, Tatry, Wadowice, Oświęcim) przyciągający ok. 12 mln turystów rocznie,
  • wysoka jakość i dostępność wykwalifikowanych pracowników,
  • dogodne położenie geograficzne na trasach tranzytowych w kierunkach wschodnim (Ukraina), zachodnim (Niemcy), południowym (Słowacja, Czechy) i północnym (Polska Północna, Bałtyk),
  • infrastruktura inwestycyjna (specjalna strefa ekonomiczna, strefy aktywności gospodarczej, instytucje otoczenia biznesu i obsługi inwestora),
  • wysoka kultura ekonomiczna, przedsiębiorczość i otwarcie na kontakty międzynarodowe.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na koniec 06|2016 wyniosło: 4121,44 PLN (Źródło: Biuletyn Statystyczny Województwa Małopolskiego, Urząd Statystyczny w Krakowie, 08|2016).

Tutaj można pobrać Biuletyn Statystyczny Województwa Małopolskiego: biuletyn_woj_2016_2.pdf

Aktualizacja: 07|09|2016