TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Dlaczego Kraków?

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/dlaczego-krakow/

 

Małopolska należy do województw o najniższym bezrobociu, wyprzedza je tylko Województwo Wielkopolskie! Na koniec czerwca 2016r. wynosiło ono odpowiednio dla Krakowa 4,1%, a dla Małopolski 7,3% (Źródło: Biuletyn Statystyczny Województwa Małopolskiego, Urząd Statystyczny w Krakowie, 08|2016 oraz Biuletyn Statystyczny Miasta Krakowa, Urząd Statystyczny w Krakowie, 08|2016).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w I półroczu br. było o 5,9% większe niż w analogicznym okresie 2015 r. Wyniosło 4613,05 zł i stanowiło 114,4% przeciętnego wynagrodzenia w województwie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyższe niż średnia dla miasta notowane było m.in. w sekcjach informacja i komunikacja (7586,37 zł), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (7000,69 zł) oraz górnictwo i wydobywanie (6743,41 zł). Znacznie poniżej średniej kształtowały się płace w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia (2751,50 zł) oraz administrowanie i działalność wspierająca (3225,87 zł). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zatrudnionych w sekcji informacja i komunikacja było prawie trzykrotnie wyższe niż w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie godzinowe brutto wzrosło o 4,1% do 31,40 zł (w województwie - 27,26 zł).

W końcu czerwca br. w rejestrze REGON figurowało 132,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Krakowie. W stosunku rocznym ich liczba zwiększyła się o 2,9%. Firmy z terenu Krakowa stanowiły 36,0% ogółu podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w województwie małopolskim (35,6% rok wcześniej).

Tutaj można pobrać Biuletyn Statystyczny Miasta Krakowa: 2016_biuletyn_krakowa_ii_kw_2016.pdf

Stolicę Małopolski, zamieszkuje około 760 tys. stałych mieszkańców, choć jeśli dodać do tej liczby przyjezdnych studentów, uczniów, przedsiębiorców i pracowników, to liczba ta według wielu szacunków przekracza 1 mln mieszkańcow. Na profil społeczny miasta silnie wpływa ponad 180 tys, studentów, którzy wybrali ofertę edukacyjną jednej z wielu krakowskich uczelni: od najstarszej polskiej Alma Mater - Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Ekonomiczny, aż po szkoły artystyczne (sztuk pięknych, akademię muzyczną i aktorską) i uczelnie teologiczne. 

Kraków to centrum administracyjne Województwa Małopolskiego, ale także ponadregionalny ośrodek naukowy i gospodarczy i kulturowy – prawdziwy magnes dla przedsiębiorców, naukowców, ludzi kultury i sztuki, turystów.

W Krakowie swoją siedzibę mają międzynarodowe instytucje finansowe, doradcze, edukacyjne. To tutaj można skorzystać z pomocy organizacji wspierających działalność biznesową: Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A, Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, Amerykańskiej Izby Handlowej, Nordichouse, Austriackiego Biura Współpracy Gospodarczej, Domu Węgierskiego, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej czy Izby Przemysłowo- Handlowej. 

Ekonomiczne znaczenie Krakowa wzmacniane jest przez potencjał demograficzny regionu - w promieniu 100 km od miasta mieszka około 8 milionów ludzi. Stanowi to chłonny potencjalny rynek zbytu. Dodatkowym atutem jest fakt, iż ponad 66% ludności jest w wieku produkcyjnym.

Otwarciu Krakowa na świat sprzyja również nowoczesny i stale rozbudowywany Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, drugi pod względem wielkości w kraju; który zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe (warto wymienić: Warszawa, Gdańsk i Olsztyn-Mazury) oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i innych kontynentów.

Rozbudowana sieć połączeń kolejowych umożliwia szybką i komfortową podróż pociągami - do Warszawy można dotrzeć w 2,5 godziny, a do Gdańska w 5,5 godziny. W ciągu kilku godzin można się znaleźć w Wiedniu, Pradze, Bratysławie, Berlinie i Budapeszcie.

Kraków to dynamiczny ośrodek badawczo-rozwojowy. Liczba uczelni wyższych, studentów, różnorodność kierunków studiów stanowią ważny miernik potencjału naukowego. W Krakowa, co roku, ponad 50 tysięcy absolwentów krakowskich uczelni zasila coraz bardziej wymagający rynek pracy. To m.in. dlatego w Krakowie działają takie firmy sektora IT jak: ComArch, ABB, Ericpol, Luxoft, Google, Grupa Onet i Grupa Interia itp.

Miasto wysunęło się na pierwsze miejsce w Polsce jako centrum firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO/SSC). W mieście otwarło swoje biura ponad 100 firm (m.in.: Capgemini, Shell, IBM, Motorola, State Street, UBS) tworząc ponad 50 tysięcy nowych miejsc pracy (pierwsze miejsce w Polsce). Oferta miasta została doceniona w rankingu „Top 100 Outsourcing Destinations Report 2015” firmy Tholons, umieszczając Kraków wśród 10 najlepszych lokalizacji inwestycji usług biznesowych na świecie, wśród których Kraków zajmuje pierwsze miejsce wśród miast europejskich!

Przykładem działań, służących budowaniu sieci współpracy są klastry. Warto wymienić m.in.:

•    klaster „Strefa Dizajnu”
•    klaster „Life Science”
•    klaster „Europejskie Centrum Gier”
•    klaster „Małopolski Klaster Technologii Informacyjnych”

Magię miasta tworzy unikalny zespół architektury, instytucje sztuki i kultury (ponad 25% zasobów polskich dzieł sztuki zgromadzono właśnie w Krakowie). Dzięki temu dziedzictwu w 2000 r. miasto zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, a od roku 2013 także Europejskim Miastem Literatury. 

Dziś Kraków - dawna stolica Polski - jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych kraju, siedzibą wielu instytucji kulturalnych, teatrów, kin, muzeów, filharmonii, klubów i galerii. Do najnowszych obiektów kulturalnych należy zaliczyć salę widowiskową Kraków Arena, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK, Muzeum Tadeusza Kantora i Opere Krakowską.

W Krakowie rocznie odbywa się ponad 40 festiwali, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej, Triennale Grafiki, Festiwal Sacrum Profanum, Screen and Sound Fest „Let’s see the music”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych i największe w Polsce Targi Książki. Każdego roku oferta wydarzeń liczy tutaj ponad 2,5 tysiąca spektakli, koncertów, prezentacji i wystaw. 

Krakowskie środowisko sportowe to przede wszystkim kluby „Wisła” i „Cracovia”, ale także amatorzy tenisa, hokeja, jeździectwa, wspinaczki skałkowej czy nurkowania. 

To w tym mieście znajdziemy pamiątki po wielkich Polakach: od Kopernika i Jana  Sobieskiego, po laureatów Literackiej Nagrody Nobla – Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, znakomitych ludzi teatru jak Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor czy Sławomir Mrożek, malarzy jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Jerzy Nowosielski. 

To także tutaj poznamy bliżej osobę największego Polaka przełomu XX i XXI wieku – świętego Jana Pawła II – Karola Wojtyły.

źródło: www.krakow.pl , www.stat.gov.pl

 

Kraków w światowej czołówce lokalizacji inwestycji z sektora BPO (zobacz)
 

   

Aktualizacja: 7|09|2016