TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Dlaczego Polska?

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/strona/Dlaczego-Polska/

 

Polska to doskonałe miejsce do inwestowania i rozwijania biznesu. Międzynarodowe raporty podkreślają stabilność gospodarczą i polityczną Polski, wykształcone i kompetentne kadry oraz duży rynek wewnętrzny. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego Polska umocniła swoją pozycję nie tylko w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, ale całego Kontynentu. Inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swój kapitał nad Wisłą traktując Polskę jako bezpieczne schronienie w czasach zawirowań gospodarczych. Turystów zachwyca natomiast gościnność i życzliwość Polaków, zabytki kultury polskiej i bogactwo przyrody.

Polski 38-milionowy rynek zbytu jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Dogodne położenie w centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że z Polski można eksportować towary do wszystkich krajów europejskich i w ten sposób dotrzeć do ponad pół miliarda konsumentów. Wśród głównych partnerów handlowych Polski są m.in.: Niemcy, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Ukraina i Hiszpania, a także pomimo embarga Federacja Rosyjska.

Dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie, informatycy i naukowcy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami firm informatycznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz instytutów naukowych na całym świecie. Każdego roku wzrasta liczba absolwentów polskich uczelni wyższych, w tym - kierunków najbardziej poszukiwanych przez firmy inwestujące w branże zaawansowane technologicznie. W roku akademickim 2014/2015 w 434 polskich uczelniach studiowało 1,47 mln studentów; każdego roku rynek pracy zasila ok. 400 tys. absolwentów studiów uniwersyteckich.

Według opracowania „Do Polish people speak foreign language?” (Randstad, 2015) połowa Polaków deklaruje znajomość języków obcych, najlepiej po angielsku mówią mieszkańcy Warszawy i Krakowa, prawie 40% Polaków deklaruje dobrą i bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (6 miejsce w Europie), a ok. 18% znajomość rosyjskiego. 

Polska gospodarka ma solidne podstawy stabilnego rozwoju. Globalny kryzys gospodarczy nie zaszkodził Polsce, która jako jedyny kraj w Europie nie doświadczyła recesji, a ponadto rozwijała się w najszybszym na kontynencie tempie. Ocena klimatu inwestycyjnego przez zagranicznych przedsiębiorców jest z roku na rok coraz lepsza. Stabilność i bezpieczeństwo gwarantowane przez  członkostwo w NATO i UE sprawiają, że Polska jest wiarygodnym, liczącym się partnerem biznesowym dla zagranicznych inwestorów. W najbliższej przyszłości największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki będzie spełnienie kryteriów przyjęcia jednolitej europejskiej waluty (euro).

Światowe firmy chętnie wybierają Polskę jako lokalizację swoich nowych inwestycji w Europie. Według rankingu firmy Bloomberg 2013 Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia biznesu w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.  Z kolei w raporcie FDI Intelligence Polska zajęła trzecią pozycję, zaraz po Chinach i USA, jako najlepsze miejsce dla inwestycji produkcyjnych na świecie. Autorzy analitycznych opracowań gospodarczych podkreślają stabilną sytuację makroekonomiczną Polski zaznaczając, że jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. 

Inwestorzy zagraniczni nadal postrzegają Polskę, jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Większa liczba inwestycji zagranicznych i miejsc pracy oraz piąta pozycja wśród najlepszych lokalizacji w Europie. To wnioski płynące dla Polski z raportu "Atrakcyjności inwestycyjnej Europy" na rok 2016 przygotowanego przez E&Y. Polska skoczyła o jedną pozycję pod względem liczby projektów w ramach BIZ. W 2014 roku była siódma, teraz wraz z Belgią zajmuje 6.miejsce. Na uwagę zasługuję szczególnie niesamowity, 60-procentowy wzrost liczby projektów. Ze 132 do 211 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. „Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów” – czytamy w raporcie. Jak wynika z raportu E&Y, Polska przesunęła o jedno miejsce w górę pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w 2015 roku dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Było ich ponad 19 651 wobec niecałych 15 485 rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 27 proc. Wzrost jest głównie napędzany inwestycjami sektora motoryzacyjnego.

Przed Polską znalazła się tylko Wielka Brytania z ponad 42 336 etatami. Na trzecim miejscu podium sklasyfikowano zaś Niemcy - 17 126 miejsc pracy i wzrostem o 44.

Jako atuty Polski, poza stabilną sytuacją makroekonomiczną, eksperci Ernst & Young wymieniają m.in. 

  • dostępność dobrze wykwalifikowanych i produktywnych pracowników, 
  • przyjazny biznesowi klimat i przejrzyste systemy podatkowy i prawny, 
  • dynamizacja gospodarki dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej (82,5 mld EUR w latach 2014-2020). 
  • rozwój Infrastruktury komunikacyjnej i transportowej, 
  • strategiczne położenie w Europie, 
  • duży i chłonny rynek wewnętrzny 

Według raportu Doing business 2016 opracowanego przez Bank Światowy, Polska awansowała na 25 miejsce wyprzedzając takie kraje jak Szwajcaria, Francja, czy Hiszpania. Kolejnym potwierdzeniem pozycji Polski jest globalny ranking najbardziej rozwiniętych społecznie państw w 2016r. (Social Progress Index), w którym otrzymala 30 pozycję.

Najnowszy raport OECD "Przegląd Gospodarczy Polski 2016" ukazuje, że w Polsce utrzymuje się solidny wzrost gospodarczy, bezrobocie spada, ale niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę i umiejętności w celu podtrzymania nieustannej poprawy poziomu życia, jakości środowiska i dobrobytu, stwierdza OECD w swoim najnowszym Przeglądzie Gospodarczym Polski. Przegląd przedstawiony w Warszawie przez główną ekonomistkę OECD Catherine L. Mann oraz wicepremiera Polski Mateusza Morawieckiego. W przeglądzie podkreślono ogromne postępy osiągnięte w ostatnim dwudziestoleciu na drodze do konwergencji z państwami o wyższym poziomie dochodów, ale wskazano także przeszkody, które trzeba jeszcze pokonać, takie jak umocnienie zatrudnienia i jakości miejsc pracy, poprawa środowiska biznesowego i rozwój infrastruktury, a także zapewnienie zdrowych finansów publicznych.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce pod koniec  2014 roku wyniosła 171,7 mld EUR (dane NBP). Takze zwiększa się liczba nowych projektów inwestycyjnych, zwłaszcza w sektorach: motoryzacyjnym, centrów badawczo-rozwojowych, nowoczesnych usług dla biznesu, elektronicznym i chemicznym. Inwestycje w Polsce zaczynają być coraz bardziej zorientowane na potencjał intelektualny pracowników. Potwierdza to m.in. drugie miejsce Krakowa w rankingu UNCTAD wśród najatrakcyjniejszych na rynkach wschodzących kierunków lokowania inwestycji typu BPO. 

Polska oferuje zagranicznym firmom szereg zachęt inwestycyjnych. Jedną z wielu możliwości jest ulokowanie inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) (czytaj wiecej na stronach CeBiM oraz na stronie Krakowskiego Parku Technologicznego). W Polsce funkcjonuje 14 takich stref. Są to wyodrębnione obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na specjalnych, preferencyjnych warunkach. SSE oferują nowym inwestorom atrakcyjne ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu i dobrze przygotowane tereny pod inwestycje.

Polska jest także atrakcyjna dla turystów i amatorów aktywnego wypoczynku. Różnorodny krajobraz poszczególnych regionów naszego kraju i możliwość wyboru różnych form rekreacji od morskich kąpieli poprzez żeglowanie po jeziorach po narciarstwo i wspinaczki górskie, przyciągają do Polski turystów z odległych krajów. Ofertę tę uzupełnia możliwość zwiedzania zabytków świadczących o bogatej polskiej historii i kulturze oraz wypoczywania w warunkach nieskażonej przyrody, w małych miejscowościach położonych na Mazurach i Podkarpaciu.

Trzeba też stwierdzić, że Polska coraz powszechniej postrzegana jest jako miejsce wydarzeń kulturalnych i sportowych. Sukcesem były organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (wespół z Ukrainą), Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej, Światowych Dni Młodzieży, czy też koncertów przyciągających fanów z całej Europy, a niekiedy i świata.

aktualizacja: 7|09|016