TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Polskie firmy już mogą starać się o pieniądze unijne na lata 2014-20

Polskie firmy już mogą starać się o pieniądze unijne na lata 2014-20

Nie czekając na krajowe decyzje dotyczące zasad korzystania z funduszy unijnych (spodziewany termin to początek 2015) już teraz polskie firmy mogą ubiegać się bezpośrednio w Brukseli o pieniądze m.in. z programów "Cosme" i "Horyzont 2020".

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/aktualnosci/polskie-firmy-ju-mog-stara-si-o-pienidze-unijne-na-lata-201420

 

Jeśli chodzi o rozstrzygnięcia krajowe Ministerstwo Gospodarki, że „ambicją polskiego rządu jest jak najszybsze uruchomienie pierwszych pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 na działalność rozwojową przedsiębiorstw”.

W trakcie ostatnich konferencji wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik wyjaśniała, że chodzi m.in. o programy "Cosme" z budżetem 2,3 mld euro i "Horyzont 2020" (80 mld euro). Pierwszy ma podnosić konkurencyjność głównie małych i średnich firm, a drugi zwraca szczególną uwagę na innowacyjność i badania naukowe w przedsiębiorczości. Również sektor bankowy, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej czy spółdzielnie będą mogły bezpośrednio sięgnąć w Brukseli po pieniądze z nowej perspektywy. Na ten cel przewidziano 919,5 mln euro z europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EASI). Na środki z programu "Kreatywna Europa" z budżetem 1,4 mld euro mogą liczyć firmy z sektora multimediów oraz IT. Wiceminister wyjaśniła, że tak jak w latach ubiegłych finansowanie unijne będzie udzielane w formie dotacji i innych instrumentów finansowych np. pożyczek."Uruchamiamy pierwsze konkursy dla instrumentów finansowych z poziomu europejskiego. Mamy podpisane pierwsze umowy z Siecią Enterprise Europe Network na następne lata, by była opieka nad przedsiębiorstwami w zakresie współpracy innowacyjnej i zagranicznej" - zapowiedziała wiceminister gospodarki.

Przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, koordynator Sieci Enterprise Europe Network, wyjaśnił, że sieć ma charakter ogólnoświatowy i jest obecna w 54 krajach. W ramach sieci działa 600 ośrodków, W Polsce jest ich 30. W ramach sieci prowadzone są szkolenia, seminaria, organizowana jest pomoc polskim firmom w nawiązywaniu zagranicznych kontaktów biznesowych.

Jeśli chodzi o krajowe i regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020, ministerstwo stara się by uruchomić programy operacyjne +Inteligentny Rozwój+ oraz +Infrastruktura i Środowisko+, w którym jest dofinansowanie na energetykę. Uruchomienie programów planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Dla przedsiębiorstw przeznaczono w tych programach po blisko 10 mld euro. Preferowane będą projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe. Chodzi m.in. o stworzenie centrów badawczo-rozwojowych w firmach - małych laboratoriów „pozwalających im tworzyć produkty lepszej jakości, bądź zupełnie nowe" Resort gospodarki chce, by pieniądze unijne na ten cel były przyznawane w formie dotacji.. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać też środki z programu "Wiedza Edukacja Rozwój". Cały jego budżet to ok. 4,7 mld euro.

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE Arkadiusz Lewicki zapowiedział ponadto, że Komisja Europejska przeznaczyła ponad 4,5 mld euro m.in. na gwarancje i pożyczki dla instytucji finansowych, w tym banków, firm leasingowych i funduszy poręczeniowych. Wsparcia instytucjom finansowym w przygotowaniu do udziału w programach UE udziela Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, powołany przy Związku Banków Polskich.

8 października 2014