TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności


Akceptuj

Cała Polska strefą

Cała Polska strefą

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił tydzień temu w Krynicy program „Polska strefa inwestycji”, który wyznacza zupełnie nowe ramy wsparcia inwestycji w Polsce.

poleć znajomemu

Chciałbyś polecić komuś tę stronę?

Wpisz poniżej jego adres e-mail i poinformuj go o tym!

 
 
Chciałbym polecić Ci artykuł http://businessinmalopolska.pl/aktualnosci/caa-polska-stref

 

Krakowski Park Technologiczny propozycje tych zmian wita z dużymi nadziejami.

Zmiana stwarza nowe możliwości dla Małopolski i KPT, ponieważ nie będzie już długiej i żmudnej procedury poszerzania strefy. W Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli – mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT.

Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała i trudna do przeprowadzenia.

Rzeczywiście obecne przepisy dot.  obejmowania gruntów prywatnych granicami SSE były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji. W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania.

Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku. – dodaje Popławska.

Istotne jest także to, że spółki strefowe mają w większym stopniu angażować się w proces obsługi inwestora, który nie będzie się ograniczał już tylko do obsługi zezwolenia. Już obecnie KPT wraz Urzędem Marszałkowskim i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego prowadzi centrum obsługi inwestora CeBiM), więc w tym zakresie będzie to upowszechnienie tego modelu działania.  Spółki strefowe nadal będą odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń i ich kontrolę więc tu ich rola się nie zmienia.

Nowością są kryteria otrzymywania zezwolenia które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji. Nie do końca wiemy jak nowe kryteria jakościowe zadziałają w praktyce, ale są one na pewno czytelnym sygnałem, że chcemy wspierać inwestycje o wyższej wartości dodanej . Dobrym pomysłem jest znaczne obniżenie progów dla MŚP, bo daje większe szanse, że będą one mogły także korzystać z pomocy strefowej.

CeBiM, 12|09|2017

Bądź na bieżąco i dołącz do nas na Facebook'u! Otrzymuj powiadomienia o aktualnościach i artykułach tematycznych. Poinformujemy Cię o możliwościach zapisu na konferencje i wydarzenia dla przedsiębiorców.

Wystarczy, że klikniesz poniżej: